Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2021

Κερκυραϊκός-Πύρρος Αρταίων 64-60: Πρώτη νίκη με μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο ο Κερκυραϊκός

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγύρισε ο Κερκυραϊκός σήμερα το μεσημέρι στο ΕΑΚ Κέρκυρας κερδίζοντας με 64-60 τον Πύρρο Αρταίων και μάλιστα με μεγάλη ανατροπή, καθώς στο ημίχρονο ήταν πίσω με -16.

Η ομάδα του coach Κωσταπαππά ήταν αυτή που ξεκίνησε καλά το παιχνίδι καθώς με εξαιρετική άμυνα επέβαλε το ρυθμό της και βρέθηκε μπροστά με +15 στο 10΄ (23-8). Οι Αρτινοί συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και το ημίχρονο έκλεισε στο 38-22.

Εντελώς διαφορετική άρχισε να είναι η εικόνα του αγώνα από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά. Ο Κερκυραϊκός βελτιώθηκε αμυντικά δεχόμενος μόλις 9 πόντους ενώ στο επιθετικό κομμάτι "ανέβασε στροφές" με αποτέλεσμα με συνολικό επιμέρους 19-9 να μειώσει σε 47-41 στο 30΄.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στην τελευταία περίοδο με τους Φαίακες να έχουν εμφανώς αλλάξει "το τσιπάκι" και να καταφέρνουν να φτάνουν στο τελικό 64-60. Το πρώτο ροζ φύλλο του Κερκυραϊκού ήταν γεγονός μετά το τέλος του αγώνα με συνολικό επιμέρους στο δεύτερο ημίχρονο 42-22. Για τον Πύρρο ήταν η 2η ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα ξανά στο "νησί των Φαιάκων" καθώς την 1η αγωνιστική δεν τα είχαν καταφέρει απέναντι στον Ιόνιο.

Η τριπλέτα των Ίσσαρη, Περούλη και Ούστογλου ήταν σε μεγάλη μέρα για τον Κερκυραϊκό καθώς είχαν τους 52 από τους 64 πόντους της ομάδας τους. Κωσταπαππάς με 16, Ευθυμίου με 13, Χίντζιος και Γιαννάκης με 11 οι διακριθέντες των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 8-23, 22-38, 41-47, 64-60

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Νάκας

Κερκυραϊκός (Γεωργίου): Αθανασιάδης, Κραβαρίτης, Σπίνουλας 10(3), Πετρόπουλος, Θεοδότος, Βασιάδης, Ίσσαρης 21(2), Περατινός, Περούλης 17(2), Παπαβλασόπουλος 2, Ρουμελιώτης, Ούστογλου 14

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Κοντός, Ευθυμίου 13(3), Σακκάς, Χίντζιος 11(1), Κότσικας 2, Σκορδής 2, Οικονομίδης, Κωσταπαππάς 16(3), Γιαννάκης 11(1), Παπαδημητρίου 2, Παπαρούνης, Δημητρίου 3(1)