Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2021

Πρωτέας Γρεβενών-ΑΓΣ Ιωαννίνων 63-58: 3η σερί ήττα για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων

Το αρνητικό σερί του ΑΓΣ Ιωαννίνων διευρύνθηκε σήμερα το απόγευμα καθώς γνώρισε την 3η του σερί ήττα, αυτή τη φορά από τον Πρωτέα Γρεβενών με 63-58.

Η εξαιρετική εμφάνιση του Ντίνου Νικολόπουλου δεν ήταν αρκετή για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων, με τον πολύπειρο guard να έχει 25 πόντους. Ο Χρήστος Καννής ήταν και αυτός διψήφιος με 13. Σιπιτάνος με 14, Μαλιούρας και Γρίψιος με 11 οι καλύτεροι των νικητών.

Όπως συνέβη και στο προηγούμενο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Αίολο/Γόμφοι Τρικάλων, έτσι και σήμερα, οι Γιαννιώτες αιφνιδίασαν τον Πρωτέα όντας μπροστά με +3 στο 10΄ (14-11). Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν επιθετικά καταφέρνοντας να πάρουν τα ηνία στο δεύτερο δεκάλεπτο και να κλείσουν το ημίχρονο στο 34-29.

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΓΣ Ιωαννίνων βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ καθώς έμεινε πίσω ακόμα και με 15 πόντους, όμως κατάφερε να το μαζέψει στο -7 στο 30΄ (52-45). Μεγάλη απώλεια ήταν η αποβολή του Χρήστου Καννή με 5 φάουλ στο 32΄, όντας μάλιστα ένας από τους πρωταγωνιστές του αγώνα, όπως και η έλλειψη αξιόπιστου guard πίσω από τον Γυφτάκη. Οι παίκτες του Σοφοκλή Τσουκανέλη έφτασαν μέχρι το -4 περίπου 2΄ 30΄΄ πριν το τέλος, όμως δεν μπόρεσαν να πετύχουν την ανατροπή. Το 63-58 έδωσε στον Πρωτέα Γρεβενών την πρώτη νίκη της σεζόν, με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να βρίσκεται στο 0-3 και να γνωρίζει ότι έχει μπροστά του ένα κομβικό παιχνίδι την άλλη Κυριακή στη Μελίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 34-29, 52-45, 63-58

Διαιτητές: Ξέρας- Αγραφιώτης- Γεωργούλης

Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Γρίψιος 11(1), Κλωνάρας 6, Παλάσκας 5(1), Παπαδόπουλος 2, Σιπιτάνος 14, Κωνσταντίνου 9(3), Μπόζιαρης 5, Μαλιούρας 11, Ασλανίδης

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γιωτάκης, Νικολόπουλος 25(3), Γυφτάκης 9, Μπαζάκας, Καννής 13(2), Βαγγέλης, Ιωαννίδης, Μάντζιος 9, Ψάλτου 2