Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου 2021

WATT+VOLT Konitsa 2021 Women’s Basketball Tournament: Νίκες για Ελευθερία Μοσχάτου και Ερυθρό Αστέρα στην πρεμιέρα του τουρνουά

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε χθες το τουρνουά WATT+VOLT Konitsa 2021 Women’s Basketball Τournament στο Κλειστό Γυμναστήριο Κόνιτσας καθώς διεξήχθησαν δύο ανταγωνιστικά παιχνίδια που προσέφεραν υψηλό θέαμα και συγκινήσεις σε όσους βρέθηκαν στο γήπεδο ή τα παρακολούθησαν μέσω live streaming από το επίσημο κανάλι του ΠΑΣ Γιάννινα WBC στο YouTube.

Νίκη για την Ελευθερία Μοσχάτου στο πρώτο παιχνίδι

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC τέθηκε αντιμέτωπος με την Ελευθερία Μοσχάτου, με την αθηναϊκή ομάδα να παίρνει τη νίκη στις λεπτομέρειες με σκορ 79-78.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (15-15) όμως οι παίκτριες του coach Τσαραπατσάνη κατάφεραν με επιμέρους 7-1 να προηγηθούν στο 10΄ με 22-16.

Στη δεύτερη περίοδο το Μοσχάτο είχε τα ηνία φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 10 πόντους (35-25). Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC με επιμέρους 9-5 έριξε το αθηναϊκό προβάδισμα στους 6 στο τέλος του ημιχρόνου (40-34 στο 20΄).

Ίδιο μοτίβο και στο τρίτο δεκάλεπτο με την Ελευθερία Μοσχάτου να διατηρεί σταθερά την πρωτοκαθεδρία φτάνοντας περίπου στα μέσα του δεκαλέπτου τη διαφορά στο +11 (51-40). Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC δείχνοντας καλύτερη εικόνα και με πρωταγωνίστρια την Samantha Cooper κατάφερε με επιμέρους 14-8 να «ροκανίσει» στους 5 (59-54), με την περίοδο να κλείνει στο 61-56 υπέρ του Μοσχάτου.

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά έγινε μεγάλη «μάχη» με τη νεοφερμένη αθλήτρια του ΠΑΣ Γιάννινα WBC, Isabella Slim, να δείχνει καλά στοιχεία στο επιθετικό κομμάτι και με 5 σερί πόντους να βοηθά την ομάδα της να φτάσει στο -1 (65-64 στο 33΄). Η Ελευθερία Μοσχάτου παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι μετατράπηκε σε μεγάλο ντέρμπι δεν έχασε την πρωτοπορία. Η αρχηγός του ΠΑΣ Γιάννινα WBC, Ντίνα Σαρηγιαννίδου, με το σκορ στο 77-75 υπέρ του Μοσχάτου, με ένα εξαιρετικό drive έβαλε το καλάθι, κέρδισε και το φάουλ, φέρνοντας την ομάδα της με έμμεσο τρίποντο μπροστά με 78-77. Τελικά ο νικητής κρίθηκε με ένα εύστοχο δίποντο της Καρακούλα μετά από ασίστ της Lawrence (79-78 η Ελευθερία Μοσχάτου), καθώς η Mackay ήταν άστοχη στην τελευταία προσπάθεια υπό πίεση αντιπάλων και χρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 34-40, 56-61, 78-79

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Καννής

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας-Μιχαήλ): Σαρηγιαννίδου 3, Θεοδώρου 4, Καλαμπάκου 4, Cooper 28(3), Μαρίνη 4(1), Slim 17(1), Παπαδοπούλου 2, Χρηστάκη 2, Mackay 14(2)

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης-Παπαναστασίου): Δαμουλάκη 2, Καρακασίδου 11(1), Νάτσκου, Lawrence 17, Rosset 17(3), Avery 6, Στεφανίδου, Καρακούλα 4, Θεοδωρομανωλάκη 4, Hyder 18(1)

Ροζ φύλλο και για τον Ερυθρό Αστέρα

Στο δεύτερο παιχνίδι της 1ης ημέρας ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ο νικητής απέναντι στον Ο.Α. Χανίων Earplus με σκορ 89-76.

Οι πρωταθλήτριες Σερβίας ήταν κυρίαρχες στα πρώτα λεπτά του αγώνα καταφέρνοντας να προηγηθούν γρήγορα με 10 πόντους (14-4) και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +8 (24-16).

Οι παίκτριες του coach Vukovic πιέζοντας ασφυκτικά σε όλο το γήπεδο προκάλεσαν αρκετά προβλήματα στην ομάδα των Χανίων ανεβάζοντας τη διαφορά στο +17 (53-36). Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ερυθρό Αστέρα μπροστά με 55-44 στο 20΄.

Με την Παπαδάκη να ηγείται, η ομάδα του Θάνου Σόφτση άρχισε να γίνεται πιο ανταγωνιστική στο τρίτο δεκάλεπτο ρίχνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 4 (61-57). Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε ένα προβάδισμα 7 πόντων στο τέλος της περιόδου (69-62 στο 30΄).

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον τρόπο να διαχειριστούν το παιχνίδι και να φτάσουν στο τελικό 89-76 πανηγυρίζοντας την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 55-44, 69-62, 89-76

Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπανικολάου

Ερυθρός Αστέρας (Vukovic):  Naumcev 8, Kovacevic, Corto, Katanic 3, Spasovski 4, Jankovic 20, Nedeljkov 21, Bojovic 17, Miseljic 11, Avlijas 5, Milanovic

Ο.Α. Χανίων Earplus (Σόφτσης-Λάππας): Τζουγκράκη, Delic 13(2), Logan 18, Οικονομάκη 3, Πρασινάκη, Harris 12, Ψυχογιού, Αρυγοπούλου, Τσιχλάκη 4(1), Rodriguez 11(3), Σαλιάι 1, Παπαδάκη 14(2)