Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου 2021

Αχαγιά ΄82-IBC 79-66: Στην 4η θέση ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Τουρνουά "Μαργαρίτα Σαπλαούρα" το IBC

Την ήττα με σκορ 79-66 γνώρισε σήμερα το απόγευμα το IBC από την Αχαγιά ΄82 στο Μικρό Τελικό του 3ου Τουρνουά "Μαργαρίτα Σαπλαούρα" που πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Αγρινίου, ολοκληρώνοντας την παρουσία του στην 4η θέση.

Οι Γιαννιώτες, παρότι έδειξαν καλύτερο πρόσωπο συγκριτικά με το χθεσινό παιχνίδι, δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος και ο άμεσος βοηθός του, Αρίστιππος Χαντέλης, είχαν την ευκαιρία μέσω του συγκεκριμένου τουρνουά να εξάγουν χρήσιμα συμπεράσματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους Πατρινούς να βρίσκονται στο +3 στο 10΄ (16-13). Οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να μεγαλώσουν το προβάδισμά τους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο +9 (38-29).

Με την Αχαγιά ΄82 να έχει πάντοτε το προβάδισμα συνεχίστηκε ο αγώνας και στο τρίτο δεκάλεπτο (55-45 στο 30΄) με το τελικό 79-66 να δίνει στην ομάδα της Αχαΐας την 3η θέση στο φιλικό αυτό τουρνουά.

Μουρατίδης και Σπηλιόπουλος ήταν ξανά οι καλύτεροι του IBC με 22 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον Παπαγιάννη να κάνει καλό παιχνίδι προσθέτοντας 11.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 38-29, 55-45, 79-66

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Γκλίναβος 3(1), Ρούζιος 3(1), Παπαγιάννης 11(2), Μουρατίδης 22(1), Σπηλιόπουλος 14(3), Χαντζάρας, Σωτηρίου 3, Σφουγγάρης 2, Κωνσταντινίδης 6, Ξιούρας, Σταμίρης 2, Καραθανάσης