Κυριακή 9 Μαΐου 2021

ΠΑΣ Γιάννινα-Ο.Α. Χανίων 78-60: Νίκη γοήτρου με εντυπωσιακό comeback

Φωτογραφία: Νίκος Ζήνας-ΠΑΣ Γιάννινα

Ιδανικό φινάλε έδωσε στη σεζόν ο ΠΑΣ Γιάννινα καθώς επικράτησε σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων του Ο.Α. Χανίων με 78-60.

Μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο για τις Γιαννιώτισσες οι οποίες με φοβερή άμυνα και επιμέρους 47-22 κατάφεραν να μετατρέψουν το 38-31 του ημιχρόνου σε 78-60. Πρώτη σκόρερ η Randi Brown με 23 πόντους, 20 είχε η Βανέσα Πανούση, 15 η Marte Grays και 11 η Σταυριανή Βιντσιλαίου.

Πολύ κοντά στο σκορ έμειναν οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Η Πανούση οδηγούσε επιθετικά τις γηπεδούχες στα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΣ να προηγείται με 10-7. Brown-Grays από τη μία μεριά και Jackson από την άλλη ήταν οι παίκτριες κλειδιά με το σκορ να είναι ισόπαλο στο 17 όλα. Τελικά στη λήξη του δεκαλέπτου ο Ο.Α. Χανίων ήταν μπροστά με +4 (21-17).

Με επιμέρους 7-1 των φιλοξενούμενων ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος με τη διαφορά να φτάνει στο +10 (28-18). Στο 16' τα Χανιά διατηρούσαν μια απόσταση ασφαλείας (35-24), όμως οι γηπεδούχες άρχισαν να δείχνουν σταδιακά σημάδια ανάκαμψης με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-31 υπέρ του Ο.Α. Χανίων

Ένα από τα καλύτερα διαστήματα στο φετινό πρωτάθλημα ήταν η συνέχεια του αγώνα για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Με επιμέρους 10-3 και κλειδί τη Βιντσιλαίου, το σκορ έγινε 41-41 στο 23'. Στο "χορό" μπήκε και η Brown με την Grays βοηθώντας τον ΠΑΣ να φτάσει στο +6 (50-44). Η άμυνα της ομάδας του Νίκου Δουβίτσα ήταν εξαιρετική και η διαφορά δεν άργησε να ανέβει πάνω από τους 10  με το σκορ στο 30' να είναι 61-47. 30-9 το επιμέρους σκορ της περιόδου.

Ο ΠΑΣ ήταν σταθερά καλώς και στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά και δεν επέτρεψε ποτέ να πέσει η διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Η Brown πρωταγωνίστησε επιθετικά και οι "κυανόλευκες" έφτασαν στο τελικό 78-60, ολοκληρώνοντας τη σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, δηλαδή με μια μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 31-38, 61-47, 78-60

Διαιτητές: Δέλλας-Βασιλόπουλος-Αναστασιάδης

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 20(4), Σαρηγιαννίδου 2, Ντάλα 4, Κατσαμούρη, Grays 15(1), Brown 23(2), Πάφη 3(1), Χρηστάκη, Βιντσιλαίου Σ. 11.

Ο.Α. Χανίων (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη 4, Bean 2, Θεοδώρου 10(1), Νταουντάκη 2, Ψυχογιού 12(4), Λίτσι, Λαλέογλου 3(1), Φάρου 4, Drummond 10(2), Jackson 13.