Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2020

Β΄ Εθνική: Με το αριστερό το IBC, μεγάλες νίκες για Δόξα Λευκάδας και Ερμή Σχηματαρίου

Η αγωνιστική δράση ξεκίνησε χθες και στον 3ο όμιλο της Β΄ Εθνικής, καθώς στους υπόλοιπους τρεις αυτό είχε γίνει από το περασμένο Σαββατοκύριακο, με το IBC να μην καταφέρνει να φύγει με τη νίκη από τα Τρίκαλα.

Οι Γιαννιώτες πάλεψαν απέναντι σε μία εξαιρετικά δυνατή ομάδα όμως τελικά γνώρισαν την ήττα με 74-68. Παρά το γεγονός ότι στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 37-36, ένα κακό 3ο δεκάλεπτο έφτανε προκειμένου να ανατραπεί το σκηνικό καθώς οι παίκτες του Φόρου με επιμέρους σκορ 26-12 βρέθηκαν μπροστά με 62-49 στο 30΄. Το IBC κατάφερε να επιστρέψει μειώνοντας ακόμα και στους 4 (66-62) όμως κάποιες βιαστικές επιλογές στην επίθεση του στοίχησαν από το πραγματοποιήσει την ολική επαναφορά, με τους γηπεδούχους με την εμπειρία τους να φτάνουν στη νίκη. Μπουργανός με 20, Θέος με 18 και Μαυρογιάννης με 15 οι διακριθέντες των νικητών. Χρύσης με 16, Μπάλλας με 14, Ξιούρας με 11 και Γεωργάκης με 10 οι διψήφιοι από την ομάδα οτυ Γιάννη Παπαδόπουλου.

Η Δόξα Λευκάδας κατάφερε να ξεκινήσει ιδανικά τη σεζόν επικρατώντας με 74-63 των Ικάρων Τρικάλων με τους Τζακόπουλο με 21 και Κοντούδη με 19 να κάνουν τη δουλειά στην επίθεση. Ο Γκιουλέκας με 20 διακρίθηκε από πλευράς Ικάρων.

Ο Ερμής Σχηματαρίου του Νίκου Οικονόμου, ομάδα στην οποία αγωνίζονται οι Βύρωνας και Αλέξανδρος Βάτσιος, νίκησε στη Θεσσαλονίκη του Μαχητές Πειραματικού Πεύκων με 72-61 έχοντας πρωταγωνιστές τους Δημητριάδη με 26 και Βεσκούκη με 16. Για τους Θεσσαλονικείς 22 πόντους είχε ο Δημήτρης Γεωργίου.

Την έδρα της υπερασπίστηκε η Νίκη Βόλου κερδίζοντας με 73-69 την XBA έχοντας πρώτο σκόρερ τον Κουτίνα με 21, τον Τάσσο να ακολουθεί με 14, τον Σαριμπαλίδη με 13 και τον πρώην παίκτη του Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα, Αποστόλη Κωστούλα, να έχει 10.

Το ροζ φύλλο κατέκτησε και ο Έσπερος Λαμίας με 80-78 επί του Πρωτέα Γρεβενών έχοντας σε καλή μέρα τους Λάππα με 20, Παπαργυρόπουλο με 18, Πάππο με 14 και Καζανά με 13.