Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2020

Ποσειδώνας Παξών-Γ.Ε.Κ. 54-64: Πρεμιέρα με το δεξί η Γ.Ε.Κ.

Εξαιρετική εκκίνηση στο πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πραγματοποίησε χθες το απόγευμα η Γ.Ε.Κ. καθώς κατάφερε να βάλει από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη φτάνοντας εύκολα στο τελικό 64-54.

Δηλαβέρης με 19 πόντους ο καλύτερος για την ιστορική κερκυραϊκή ομάδα, με τους Αγιοβλασίτη, Πάλλη και Γαληνάκη να έχουν από 10. Το δίδυμο των Δήμα και Κολοβού ξεχώρισαν για τους Παξούς έχοντας 23 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Η Γ.Ε.Κ. κατάφερε να είναι αφεντικό στο παιχνίδι από νωρίς καθώς παίζοντας τρομερή άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +18 (37-19).

Η τρίτη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη με το επιμέρους σκορ να είναι 20-20 και την Γ.Ε.Κ. να συνεχίζει να απολαμβάνει μία πολύ μεγάλη διαφορά (57-39 στο 30΄). Το μόνο που κατάφεραν οι Παξοί ήταν να μειώσουν στο τελικό 64-54.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 19-37, 39-57, 54-64

Διαιτητές: Τσίγας-Γεροδήμος

Ποσειδώνας Παξών (Αραβαντινός): Αντίοχος 1, Κολοβός 16, Κοντάρης 2, Καββαδίας 4, Δήμας 23, Γιαννούλης 8, Κουλούρης

Γ.Ε.Κ. (Τσιώλης-Μανδύλας): Κακιώνης 2, Γκιουλέας Μ. 4, Μικάλεφ, Μωραΐτης, Αγιοβλασίτης 10, Γαληνάκης 10, Δηλαβέρης 19, Τσιριγγάκης, Παγκράτης 7, Πάλλης 10, Γκιουλέας Γ. 2

Φωτογραφία: Γυμναστική Εταιρία Κέρκυρας (Facebook)