Παρασκευή 17 Ιουλίου 2020

Πανσερραϊκός-IBC 58-39: Κατέκτησε την 3η θέση το IBC

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η παρουσία του IBC στη Β΄ φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη. Οι Γιαννιώτες μετά τη σημερινή ήττα από τον Πανσερραϊκό με 58-39 τερμάτισαν στην 3η θέση με ρεκόρ 3 νίκες και 2 ήττες.

Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε σήμερα το πρωί οι παίκτες του Μιχάλη Μπάθα είχαν βραχεία κεφαλή στο πρώτο δεκάλεπτο (12-11 στο 10΄) με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, η λήξη του οποίου βρήκε τα "λιοντάρια των Σερρών" μπροστά με 24-23.

Η κούραση άρχισε να φαίνεται στους νεαρούς αθλητές του IBC στη συνέχεια του αγώνα, καθώς αυτό ήταν το 5 συνεχόμενο ματς που έδωσαν μέσα σε ισάριθμες μέρες. Οι Μακεδόνες με επιμέρους 17-10 πήραν αέρα 8 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (41-33) για να κυριαρχήσουν απόλυτα στα τελευταία δέκα λεπτά φτάνοντας στο τελικό 58-39.

Χαντζάρας με 12 ο πρώτος σκόρερ των Γιαννιωτών, με τον Μπαρτζώκα να έχει 11. Βασιλείου με 14, Λάτσιος με 13, Παυλίδης με 12 και Γρηγοριάδης με 11 η τετράδα που διακρίθηκε για τον Πανσερραϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 24-23, 41-33, 58-39

Διαιτητές: Θρασυβουλίδης-Παπαδόπουλος

Πανσερραϊκός (Σαμαράς): Καζακίδης, Παυλίδης 12, Λάτσιος 13, Μελισσάς 2, Γρηγοριάδης 11(1), Κοτσαΐδης, Φαρδέλλας, Φραγκάκης, Βασιλείου 14, Δεμέλκας 6

IBC (Μπάθας-Χαντζάρας): Μπότσιος 2, Γκλίναβος 2, Μαρτζούκος 1, Κωτσόβολος, Μπαρτζώκας 11, Χαντζάρας 12, Ζάψας 8, Αθανασόπουλος 3(1), Μπαλτογιάννης, Χήτας