Σάββατο 4 Ιουλίου 2020

Νικόπολη-IBC 45-50: Σήκωσαν την κούπα οι Παίδες του IBC

Για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου η ομάδα Παίδων του IBC στέφθηκε πρωταθλήτρια ΕΣΚΑΒΔΕ, επικρατώντας στο Μεγάλο Τελικό της Νικόπολης με 50-45, σε ένα ματς που διεξήχθη στο ΔΑΚ Άρτας. Ο Ζάψας, αρχηγός της ομάδας του Μιχάλη Μπάθα, έδειξε σε ένα ακόμα παιχνίδι το δρόμο, όντας πρώτος σκόρερ με 16. 12 με 4 εύστοχα τρίποντα πρόσθεσε ο Χαντζάρας και 10 ο Μπαρτζώκας. Από πλευράς Νικόπολης, 14 είχε ο Ζήκας, ενώ από 10 πρόσθεσαν οι Παππάς και Αναστασόπουλος.

Ζάψας και Μπαρτζώκας τραβούσαν το κουπί επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο για τους τυπικά φιλοξενούμενους, με το IBC να βρίσκεται μπροστά με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς (15-14 στο 10΄).

Το καλύτερο κομμάτι του αγώνα για τη Νικόπολη ήταν η δεύτερη περίοδος όταν και κατάφερε να επιβληθεί στο παρκέ δεχόμενη μόλις 6 πόντους. Με επιμέρους 14-6 οι Πρεβεζιάνοι βρισκόταν μπροστά με 28-21 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με το ίδιο νόμισμα πλήρωσε τη Νικόπολη το IBC, καθώς με όπλο του την καλή άμυνα και τους Χαντζάρα-Ζάψα και Γκλίναβο να οδηγούν επιθετικά την ομάδα, οι Γιαννιώτες ανέκτησαν το προβάδισμα με 38-37 στο 30΄.

Παππάς Ιάσ. και Ζήκας προσπάθησαν να διατηρήσουν την ομάδα τους σε τροχιά νίκης, όμως το IBC, το οποίο δέχτηκε μόλις 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους το προβάδισμα και να φτάσει στο τελικό 50-45 και την κατάκτηση της κούπας.