Τετάρτη 22 Ιουλίου 2020

ΑΓΣΙ-Αιολικός Βόλου 84-58: Κυρίαρχος και επιβλητικός

Πρώτη νίκη για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων στη Νεάπολη Θεσσαλονίκης καθώς επικράτησε εύκολα με 84-58 του Αιολικού Βόλου. Ανά διαστήματα έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ με τον coach Εξαρχόπουλο να δίνει χρόνο συμμετοχής και στους 12 παίκτες του. Παππάς με 19, Χρήστου με 16 και Μήτταρης με 15 οι καλύτεροι.

Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων ήθελε πολύ να φτάσει στην πρώτη του νίκη στη Θεσσαλονίκη και το έδειξε από το πρώτο δεκάλεπτο όταν και κατάφερε να έχει τα ηνία στο σκορ στο 10΄ (22-20) έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές επιθετικά μιας και 7 παίκτες είχαν ήδη σημειώσει πόντους.

Οι Γιαννιώτες παρουσιάστηκαν ακόμα καλύτεροι στη συνέχεια του αγώνα καταφέρνοντας με κυρίαρχη άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση να "χτίσουν" ένα καλό, διψήφιο προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (42-32).

Οι παίκτες του Εξαρχόπουλου πάτησαν για τα καλά το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο στέλνοντας τη διαφορά στο +15 (59-44 στο 30΄). Τυπική διαδικασία τα τελευταία 10 λεπτά με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να φτάνει άνετα στο τελικό 84-58.

Αύριο οι Γιαννιώτες θα αντιμετωπίσουν στις 16:30 τους Διόσκουρους Κοζάνης.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 42-32, 59-44, 84-58

ΑΓΣΙ (Εξαρχόπουλος-Κασιούμης): Πάνος 9(1), Χαρίτος 9(1), Τζουβάρας 8(1), Γκούρας, Ντάτσης, Κοντός 3(1), Γεωργονίκος 3(1), Λυγούρας 2, Συκοβέλης, Μήτταρης 15, Χρήστου 16(4), Παππάς 19

Αιολικός Βόλου (Σαμαράς-Καραγιώργος): Ζαμπέτογλου 2, Καραγιώργος 20(1), Μπαϊράμης, Γκινίδης, Μισαηλίδης 12(1), Λογοδότης 9, Τσιαπράζης, Νασίκας 9, Οικονόμου, Παπαστρατής 6, Σμυρλής, Θεοδωρόπουλος