Τρίτη 21 Ιουλίου 2020

Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής-ΑΓΣ Ιωαννίνων 81-60: Υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου

Τη 2η ήττα του στη Β΄ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων γνώρισε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων, από τον Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής με 81-60. Αντίθετα οι Μακεδόνες διπλασίασαν τις νίκες τους και φιγουράρουν στην κορυφή της βαθμολογίας του Α΄ ομίλου. Παππάς με 19 ο καλύτερος των Γιαννιωτών, με τον Μήτταρη να τον ακολουθεί με 13 και τον Χαρίτο να είναι επίσης διψήφιος με 11.

Με τον Φιλοξενίδη να κάνει τη διαφορά στην επίθεση και τον Γεωργίου να είναι άξιος συμπαραστάτης, ο Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής προηγήθηκε με 17-12 στο 10΄. Χαρίτος και Μήτταρης είχαν τους 9 από τους 12 πόντους της ομάδας τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση όντας ιδιαίτερα εύστοχοι και με επιμέρους 22-13 κατάφεραν να έχουν ένα καλό προβάδισμα 14 πόντων στο ημίχρονο (39-25), με τον Γεωργίου να τους οδηγεί επιθετικά έχοντας 13 πόντους. Για το σύνολο του Εξαρχόπουλου ο Παππάς ανέβασε στροφές επιθετικά σημειώνοντας 6 πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα.

Οι παίκτες του Παναγιωτόπουλου συνέχισαν να διατηρούν σταθερά διψήφιες διαφορές και στην τρίτη περίοδο. Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων είχε ηγέτες τους Παππά (7 πόντοι ) και Χαρίτο (6 πόντοι), όμως το σκορ στο 30΄ ήταν στο 61-44 και δύσκολα μπορούσε να ανατραπεί το σκηνικό. Τελικά ο Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής κατάφερε να έχει τον έλεγχο μέχρι τέλους και να φτάσει στη 2η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια με 81-60.

Οι Γιαννιώτες έχουν ήδη στρέψει την προσοχή τους στο αυριανό παιχνίδι απέναντι στον Αιολικό Βόλου που θα διεξαχθεί στις 18:30.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 39-25, 61-44, 81-60

Διαιτητές: Θεοδώρου-Μπαχτεβανόπουλος

Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος-Αρίστος): Βρασταμηνός 8(2), Σούρλας, Φιλοξενίδης Κ. 13(2), Σμυρλής 9(3), Φιλοξενίδης Κ. 20(2), Λάσκαρης 2, Σακκοράφας 4, Ευγενίου 6, Κασσαμανώλης, Τύπος 5, Γεωργίου 14

ΑΓΣΙ (Εξαρχόπουλος-Κασιούμης): Πάνος 3(1), Χαρίτος 11(3), Τζουβάρας 5(1), Γκούρας, Ντάτσης, Κοντός, Γεωργονίκος, Λυγούρας 2, Συκοβέλης, Μήτταρης 13, Χρήστου 7(1), Παππάς 19(1)