Πέμπτη 23 Ιουλίου 2020

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Διόσκουροι Κοζάνης 62-59: Ντέρμπι για "γερά νεύρα" με νικητή τον ΑΓΣΙ

Με ανεβασμένη την ψυχολογία μετά την άνετη νίκη επί του Αιολικού Βόλου ο ΑΓΣ Ιωαννίνων κλήθηκε να αντιμετωπίσει τους Διόσκουρους Κοζάνης (2-1 ρεκόρ πριν το παιχνίδι) σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, όμως οι Γιαννιώτες Έφηβοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 62-59. 19 πόντους ο Παππάς, 13 ο Μήτταρης και 11 ο Τζουβάρας.

Μεγάλο ντέρμπι το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με τους Διόσκουρους να βρίσκονται μπροστά στο 10΄ με 15-13.

Παππάς και Μήτταρης ήταν οι καλύτεροι του ΑΓΣ Ιωαννίνων στη δεύτερη περίοδο σημειώνοντας 12 από τους 17 πόντους της ομάδας τους. Τελικά το σκορ στο 20΄ ήταν 31-30 υπέρ των Κοζανιτών και φαινόταν ότι και το υπόλοιπο του αγώνα θα κυλίσει στο ίδιο μοτίβο με τις δύο ομάδες να "διψούν" για τη νίκη.

Πολύ κοντά στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο μονομάχοι με τους Διόσκουρους να συνεχίζουν να έχουν ένα μικρό +2 στο 30΄ (48-46). Ο Παππάς ήταν η δύναμη πυρός επιθετικά για τους Γιαννιώτες.

Στα τελευταία 10 λεπτά ο ΑΓΣ Ιωαννίνων κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση με όπλο την καλή άμυνα. 16-11 το επιμέρους σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου και τελικά νίκη. Στο 2-2 πλέον το ρεκόρ του ΑΓΣ Ιωαννίνων όπως και των Διόσκουρων Κοζάνης.

Τελευταίο παιχνίδι αύριο, στις 12:30 κόντρα στον Αρίωνα Ξάνθης.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-31, 46-48, 62-59

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Αναστασιάδης

ΑΓΣΙ (Εξαρχόπουλος-Κασιούμης): Πάνος 4, Χαρίτος 9(1), Τζουβάρας 11(1), Γκούρας, Ντάτσης, Κοντός, Γεωργονίκος, Λυγούρας, Συκοβέλης, Μήτταρης 13, Χρήστου 6(2), Παππάς 19

Διόσκουροι Κοζάνης (Χωλόπουλος-Καραλίβανος): Τσιμπέρης 5(1), Παπαγιάννης Γ., Καραλίβανος 13, Μαυρίδης, Ζολώτας 13, Βασιλόπουλος 13(2), Βασιλειάδης, Αγορίτσας 3(1), Καλημέρης 12, Παπαγιάννης Π.