Δευτέρα 20 Ιουλίου 2020

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Πιερικός Αρχέλαος 45-58: "Διπρόσωπος" στην πρεμιέρα και τελικά ήττα

Πρεμιέρα με ήττα για την ομάδα Εφήβων του ΑΓΣ Ιωαννίνων σήμερα στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον Πιερικό Αρχέλαο με 58-45. Παρά το καλό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο (14-8 οι Γιαννιώτες) ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν καλύτερος σε όλο το υπόλοιπο κομμάτι του αγώνα και με αποκορύφωμα το 19-9 επιμέρους του τρίτου δεκαλέπτου που του έδωσε διψήφιο προβάδισμα (41-31) κατάφερε τελικά να φτάσει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Οι παίκτες του Ετεοκλή Εξαρχόπουλου πραγματοποίησαν δυναμική εκκίνηση στον αγώνα προηγούμενοι με 14-8 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Μήτταρης ήταν το σημείο αναφοράς επιθετικά στη ρακέτα έχοντας 6 πόντους, με τον Χαρίτο να τον συμπληρώνει από την περιφέρεια με 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μακεδόνες κατάφεραν με επιμέρους 14-8 να φέρουν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία  (22-22 στο 20΄). Μεγάλη ζημιά είχε κάνει ο Ζησόπουλος "φορτώνοντας" το γιαννιώτικο καλάθι με 15 πόντους.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τους Γιαννιώτες καθώς ο Πιερικός με επιμέρους 19-9 κατάφερε να "χτίσει" ένα προβάδισμα 10 πόντων στο 30΄ (41-31). Δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα μέχρι και το τέλος του αγώνα με τους τυπικά φιλοξενούμενους να κατακτούν τη νίκη με 58-45.

Τρεις οι διψήφιοι για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων, με τον Χαρίτο να έχει 11 και τους Μήτταρη και Παππά από 10. 27 είχε ο εξαιρετικός Ζησόπουλος για τους νικητές.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα του Ετεοκλή Εξαρχόπουλου αύριο κόντρα στον Κ.Α.Ο Χαλκιδικής στις 16:30.

Τα δεκάλεπτα: 14-8, 22-22, 31-41, 45-58

Διαιτητές: Πουρσνίδης-Αγραφιώτης

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Εξαρχόπουλος): Πάνος 6(1), Χαρίτος 11(1), Τζουβάρας, Γκούρας, Ντάτσης, Κοντός, Γεωργονίκος, Λυγούρας 4, Μήτταρης 10, Χρήστου 4, Παππάς 10

Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Καρυπίδης 2, Τσαλμπούρης 2, Τζιοβάρας 9(1), Ζησόπουλος 27(3), Μαλαματίδης, Ρέντζος 2, Ζαρκανέλας 1, Παπαπέτρου 2, Κουπαντσης 10(3), Ζαργανάκης 3(1)