Κυριακή 1 Μαρτίου 2020

Μολοσσοί-Πάργα 94-76: Μια "ανάσα" από τα playoff οι Μολοσσοί (vid)

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και παίζοντας ανά διαστήματα όμορφο μπάσκετ οι Μολοσσοί του Βασίλη Χατζή επιβλήθηκαν με 94-76 της Πάργας φτάνοντας τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα και βρίσκονται πολύ κοντά στη μαθηματική εξασφάλιση της εισόδου στα playoff. Κορυφαίος για τους νικητές ο Δημήτρης Ζήσης με 36 πόντους και 7 εύστοχα τρίποντα, με τους Γούλα και Κώτση να είναι άξιοι συμπαραστάτες με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Παππάς Φιλ. με 22 και Παπαβασιλείου με 21 οι διακριθέντες για τους Παργινούς.

Με τον Γούλα σημείο αναφοράς στην επίθεση οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν με 9-4 στο 4΄ ενώ λίγο αργότερα παίζοντας καλή άμυνα κατάφεραν να οικοδομήσουν την πρώτη διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (16-6). Ο αρχηγός, Δημήτρης Ζήσης, άρχισε να μπαίνει σταδιακά στην εξίσωση και με δικούς του μαζεμένους πόντους το σκορ έγινε 22-10. Οι Μολοσσοί πετούσαν "φωτιές" επιθετικά καταφέρνοντας να σημειώσουν 33 στο πρώτο δεκάλεπτο. Το 33-22 διαμορφώθηκε μετά από buzzer beater τρίποντο το Παπαβασιλείου στο 10΄.

Ο coach Χατζής έπρεπε να αντιμετωπίσει τον πρώτο πονοκέφαλο που προέκυψε και αφορούσε τα 3 προσωπικά φάουλ του Ζήση, με τον guard των Μολοσσών να έχει θέμα ήδη από το 12΄. Οι παίκτες του Κόκορη με επιμέρους 7-1 κατάφεραν να μειώσουν σε 34-29 στο 13΄. Με τον Ζήση να κουβαλάει επιθετικά την ομάδα του έχοντας 9 πόντους οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά άνω των 10 πόντων (45-33). Οι Παργινοί πάλευαν ώστε να ρίξουν ξανά σε μονοψήφια επίπεδα το γιαννιώτικο προβάδισμα, όμως ο Χατζής τράβηξε "άσσο από το μανίκι του" με τον Μπακαλούμη να δίνει επιθετικές λύσεις με το καλό του μακρινό σουτ και τους Μολοσσούς να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά με 57-46.

Γρήγορο σερί 6-0 από την ομάδα του Κόκορη στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στους 5 (57-52). Μερικά λεπτά αργότερα ο Κώτσης με σουτ από τα 6,75 ανέβασε στο +10 το γιαννιώτικο προβάδισμα (66-56) μετά από όμορφη ασίστ του Μάστορα. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι και το 30΄ σε αυτά τα επίπεδα (76-65) και οι Μολοσσοί ήθελαν να ολοκληρώσουν τη δουλεία στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά.

Ζήσης και Κώτσης τράβηξαν το κουπί επιθετικά έχοντας σταθερά την ομάδα τους μπροστά με μία διαφορά ασφαλείας (81-72 στο 34΄). Δύο λεπτά αργότερα με καλάθι και φάουλ του Πολύζου έγινε το 86-74 με τους Μολοσσούς να αγκαλιάζουν τη νίκη. Δύο καλάθια από τους Ζήση και Γούλα έκαναν το 90-76 με μόλις 1:45 να απομένει για το τέλος του παιχνιδιού. Τελικό σκορ 94-76 με τους Γιαννιώτες να βελτιώνουν το ρεκόρ τους στο 10-3. Στο 7-5 το αντίστοιχο της Πάργας που πλέον δυσκόλεψε πολύ το έργο της να προλάβει το τρένο των playoff.

Μία ακόμα 30αρα στη φετινή σεζόν για τον Δημήτρη Ζήση που είχε 36 πόντους με 7 εύστοχα τρίποντα οδηγώντας την ομάδα του σε ένα ακόμα ροζ φύλλο.

Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Αποστόλη Γούλα με 16 πόντους, κομβικός και ο Αντώνης Κώτσης με 15, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κυριάκος Μάστορας με 9 και ουσιαστική παρουσία στην άμυνα.

Το +14 με το οποίο προηγήθηκε η ομάδα των Μολοσσών (90-76) με μόλις 1:45 να μένει για τη λήξη του αγώνα απέτρεψε κάθε ελπίδα των Παργινών για ανατροπή του σκηνικού.

Τα δεκάλεπτα: 33-22, 57-46, 76-65, 94-76

Διαιτητές: Ντάγκας-Κληματάς

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Πολύζος 9, Μπακαλούμης 9(3), Τσιρώνης, Παπαγεωργίου, Ζήσης Δ. 36(7), Γρηγοριάδης, Κώτσης 15(1), Γούλας 16, Μάστορας 9(1), Ζήσης Στ.

Πάργα (Κόκορης): Λένας, Παππάς Φωτ. 12(2), Παπαβασιλείου 21(2), Αυλωνίτης, Γκίκας 10, Παππάς Φιλ. 22, Βέκιος 2, Τσοβίλης 6, Καρβούνης 3(1)