Κυριακή 2 Φεβρουαρίου 2020

Πάργα-Σπάρτακος (U 20) 94-81: Ήττα στην Πάργα παρά την τρομερή εμφάνιση Βαράκα

Την ήττα με σκορ 94-81 γνώρισε η U 20 του Σπάρτακου, εκτός έδρας από την Πάργα. Οι 28 πόντοι του Βασίλη Βαράκα δεν ήταν αρκετοί, όπως και οι 19 του Δημήτρη Πρεμέτη. Διψήφιος και ο Παναγιώτης Δήμος με 14.

Στο 10΄ οι Παργινοί προηγούνταν με βραχεία κεφαλή (20-19), για να κατορθώσουν με επιμέρους 25-19 να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 45-38.

Η τρίτη περίοδος ήταν το καλύτερο διάστημα των γηπεδούχων και αντίστοιχα το χειρότερο για τους νεαρούς αθλητές του Γιάννη Καΐκα. Οι 34 πόντοι που δέχτηκε ο Σπάρτακος ήταν πάρα πολλοί με αποτέλεσμα η Πάργα να βρίσκεται μπροστά στο 30΄ με διαφορά άνω των 20 πόντων (79-55).

Στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά οι Γιαννιώτες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι "ροκανίζοντας" την μεγάλη διαφορά. Με επιμέρους 26-15 οι φιλοξενούμενοι απλώς μείωσαν στο τελικό 94-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-38, 79-55, 94-81

Διαιτητές: Τσίγας-Μπάκος

Σπάρτακος U 20 (Καΐκας): Περτζεμλίδης 6(2), Στεργίου 2, Κατσαντώνης, Νασούλας 3(1), Βαράκας 28, Τούλιας 9(1), Κίτσιος, Πρεμέτης 19(3), Σοσώνης, Δήμος 14(1), Κωστής, Τασιούλας