Σάββατο 8 Φεβρουαρίου 2020

Πρωτέας Ηγουμενίτσας-ΑΓΣΙ (U 20) 64-82: Προβάδισμα 4αδας για τους ασταμάτητους νέους του ΑΓΣΙ

Πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση στο ΔΑΚ Ηγουμενίτσας ο ΑΓΣΙ (U 20) του Ετεοκλή Εξαρχόπουλου επικράτησε σήμερα το απόγευμα του Πρωτέα με 82-64 σε ένα σημαντικότατο παιχνίδι για την κατάκτηση της 4ης θέσης. Πρώτος σκόρερ των Γιαννιωτών ο Σβώλης με 21, με τους Χαρίτο και Τερζόπουλο να προσθέτουν από 17 και τον Μήτταρη να είναι επίσης διψήφιος με 10. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Σωτηρίου με 31 πόντους για τους γηπεδούχους, με τον Βενέτη να έχει 17 και τον Δηλαβέρη 10.

Δήλωση νίκης από το πρώτο δεκάλεπτο έκανε ο ΑΓΣΙ καθώς κατάφερε να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό του πετώντας "φωτιές" επιθετικά (31 πόντοι). Το σκορ στο 10΄ ήταν 31-13 ενώ η δεύτερη περίοδος είχε ακριβώς την ίδια εικόνα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τη διαφορά στο +28 στο τέλος του ημιχρόνου (53-25).

Το σύνολο του Ετεοκλή Εξαρχόπουλου έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Σβώλη διατηρούσε σταθερά μεγάλες διαφορές και στη συνέχεια του αγώνα (65-44 στο 30΄) για να καταφέρει να φτάσει σε ένα άνετο "διπλό" με τελικό σκορ 82-64.

Η επόμενη αγωνιστική περιλαμβάνει εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Α.Γ.Ο.Φ. για τους τρομερούς νέους του ΑΓΣΙ, οι οποίοι γνωρίζουν πως με ενδεχόμενη νίκη θα έχουν τεράστιο πλεονέκτημα για την 4η θέση. Ο Πρωτέας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Αίαντα Άρτας.

Τα δεκάλεπτα: 13-31, 25-53, 44-65, 64-82

Διαιτητές: Αθανασίου-Διβάρης

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αλεξίου): Γραμόζης 4, Παππάς, Δήμος, Μπέζας 2, Σωτηρίου 31(1), Δηλαβέρης 10, Κόρος, Βενέτης 17

ΑΓΣΙ U 20 (Εξαρχόπουλος): Πάνος 3, Χαρίτος 17(2), Σβώλης 21(2), Γκούρας 4, Ντάτσης, Τερζόπουλος 17(1), Γεωργονίκος, Λυγούρας, Κοντός 2, Μήτταρης 10, Χρήστου 6(2), Συκοβέλης