Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2020

Γ΄ Εθνική: "Αναπτέρωσε" τις ελπίδες για την πρώτη δυάδα το IBC, έλλειψη σταθερότητας ο ΑΓΣΙ

Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των δύο γιαννιώτικων ομάδων στην 17η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Σε ένα "χορταστικό", από άποψη θεάματος ντέρμπι, το IBC θριάμβευσε της Νίκης Βόλου με 96-87 και μείωσε την απόστασή του από τη 2η προνομιούχα θέση στους 2 βαθμούς. Η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου έδωσε μία επιθετική παράσταση κόντρα στην πολύ ισχυρή Νίκη σημειώνοντας 96 πόντους με 16 εύστοχα τρίποντα. Καλύτερος παίκτης του IBC ο Χρήστος Μπάλλας με 20 πόντους, με τον Γιώργο Ξιούρα να προσθέτει 18 τον Κώστα Σωτηράκη 16, τον Δημήτρη Δουρούκη 14 και τους Ντίνο Τσιτσώνη και Δημήτρη Βάση από 10. Στο 11-5 πλέον το ρεκόρ των Γιαννιωτών, στο 13-3 αυτό της Νίκης.

Ο ΑΓΣΙ παρότι έδειχνε στις τελευταίες αγωνιστικές πολύ καλό πρόσωπο, με αποκορύφωμα την κυριαρχία του στο γιαννιώτικο ντέρμπι με το IBC, έκανε πισωγύρισμα απέναντι στους Τιτάνες Παλαμά, γνωρίζοντας την ήττα με 82-77. "Δήμιος" του συνόλου του Σοφοκλή Τσουκανέλη ο Πάνος Τσατάλας που σταμάτησε στους 28 πόντους. Από τον ΑΓΣΙ καλύτερος παίκτης ήταν ο Γυφτάκης με 24, με τους Παπαδόπουλο, Δαβάνη και Καλογεράτο να προσθέτουν από 15.

Ο Αίολος Τρικάλων εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ήττα της Νίκης Βόλου στα Ιωάννινα κερδίζοντας στην έδρα του τους Αετούς Βέροιας με 80-61. 19 πόντους με 5 εύστοχα τρίποντα για τον παλιό μας γνώριμο, Θοδωρή Πανάρα.

Την 5η συνεχόμενη νίκη και 11η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Ίκαροι Τρικάλων του Κώστα Σδράκα, μέσα στην έδρα της Αριδαίας, με 71-65. Πρώτος σκόρερ ο Κατσαρές με 16 πόντους, με τους Κολότσιο και Κρεμμύδα να έχουν από 11 και τον Γκιουλέκα 10.

Η Μελίκη παρότι βρέθηκε πίσω με -6 στο ημίχρονο απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου (39-33), κατάφερε να κυριαρχήσει στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους 47-25 να φτάσει εύκολα τελικά στην 10η νίκη της με 80-64. Λιόλιος και Μαυρίδης οδήγησαν τους Μακεδόνες στη νίκη έχοντας από 22 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Το νεανικό σύνολο του Φαίακα Κέρκυρας δεν τα κατάφερε απέναντι στον Αριστοτέλη Φλώρινας γνωρίζοντας την 15η ήττα του με σκορ 91-71. Γκόνος με 25 και Παπούλιας με 23 οι καλύτεροι των Φλωρινιωτών. Από τον Φάιακα αξίζει να αναφερθεί το γεγονός ότι έκανε ντεμπούτο με την ομάδα ο ταλαντούχος νεαρός, μόλις 14 ετών, Βλάσης, ο οποίος είναι μόνιμα στα κλιμάκια της Εθνικής Παμπαίδων και αγωνίστηκε στο χθεσινό παιχνίδι για 9 λεπτά. Ο Παπαγκίκας είχε 20 πόντους για τους Φαίακες, με τον Αυγερινό να προσθέτει 18.