Κυριακή 2 Φεβρουαρίου 2020

IBC-Μελίκη 80-54: Πάρτι του IBC με καλεσμένη τη Μελίκη (pics,vid)

Απολαυστικό ήταν το IBC στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στην Μελίκη, επικρατώντας με 80-54, βελτιώνοντας παράλληλα το ρεκόρ του στο 10-4. Οι Γιαννιώτες απέκτησαν μεγάλο προβάδισμα έναντι της Μελίκης για την κατάληψη της 3ης θέσης έχοντας επικρατήσει και στους δύο μεταξύ τους αγώνες και συνεχίζουν να κοιτούν ακόμα και για το πλασάρισμα στην πρώτη δυάδα. Σε μεγάλα κέφια η τριπλέτα των Σωτηράκη-Μπάλλα-Δουρούκη για την ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου, καθώς είχαν από 25, 24 και 18 πόντους αντίστοιχα. Μόνο ο Λιόλιος διακρίθηκε για την Μελίκη έχοντας 26 πόντους.

Αποφασισμένο να "μασήσει σίδερα" αμυντικά ήταν το IBC, το οποίο κατάφερε να προηγηθεί με 9-4 στο 4΄. Οι άμυνες ήταν σκληρές και η συγκέντρωση δεν ήταν στο μέγιστο βαθμό με αποτέλεσμα στο 7΄ το σκορ να είναι 11-4. Ο coach Ασλανίδης κάλεσε το time out βλέποντας το επιθετικό πρόβλημα της ομάδας του και ο Στοΐτσης με τρίποντο έκανε το 11-7. 8-0 σερί ήταν η απάντηση του IBC μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +12 (19-7 στο 10΄).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με τρίποντο του Σωτηράκη ανέβασαν τη διαφορά στους 15 (26-11) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Με 4-0 σερί η Μελίκη μείωσε σε 26-15 όμως δύο συνεχόμενα καλάθια του Μπάλλα είχαμε και πάλι double score (30-15). Ο Μπάλλας συνέχιζε να κυριαρχεί στο post τελειώνοντας αποτελεσματικά τις φάσεις και φορτώνοντας τους αντιπάλους του με φάουλ καθώς αδυνατούσαν να τον σταματήσουν. Με συνεχόμενες βολές του Λιόλιου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 37-26, όμως Σωτηράκης και Δουρούκης αποκατέστησαν την τάξη κάνοντας το 41-26. Το ημίχρονο έκλεισε με το IBC μπροστά με 46-30.

Οι σωστές βάσεις για την κατάκτηση του 10ου ροζ φύλλου είχαν μπει και το μόνο που έμενε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να διατηρηθεί η απόδοση των γηπεδούχων σε υψηλά στάνταρ. Αυτό έγινε και στην πράξη καθώς στο 23΄ ο Δουρούκης με τρίποντο έκανε το 50-32, με τον Σωτηράκη τρία λεπτά αργότερα να φέρνει τη διαφορά στο +20 (56-36 στο 26΄). Οι παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου είχαν επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους και με όμορφο fadeaway καλάθι του Σωτηράκη η τρίτη περίοδος έληξε με 63-40. Τρομερή η συγκέντρωση των γηπεδούχων στην άμυνα, καθώς κατάφεραν να δεχθούν μόλις 10 πόντους.

Η διαφορά συνέχιζε διαρκώς να μεγαλώνει και με τον Μπάλλα να συνεχίζει να "οργιάζει" και να είναι άκρως αποτελεσματικός δεν άργησε να έρθει και το +30 (70-40 στο 33΄). Ο Δουρούκης πήρε τα ηνία στην επίθεση και με διαδοχικά τρίποντα έκανε το 80-44. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να τρέξουν ένα σερί 10-0 μέχρι και το τέλος του αγώνα, μειώνοντας στο τελικό 80-54.

Το IBC έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση μία εβδομάδα πριν το μεγάλο τοπικό ντέρμπι με τον ΑΓΣΙ.

Φοβερή παρουσία από τους 2 καλύτερους κατά τεκμήριο παίκτες του φετινού IBC. 25 πόντους για τον Κώστα Σωτηράκη και 24 για τον Χρήστο Μπάλλα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Δημήτρης Δουρούκης αθόρυβα αλλά μεθοδευμένα κατάφερε να σημειώσει 18 πόντους με 4 εύστοχα τρίποντα.

Από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχε τελειώσει η υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους καθώς το 17-10 επιμέρους τους έφερε να προηγούνται με +23 (63-40).

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 46-30, 63-40, 80-54

Διαιτητές: Αγραφιώτης-Δέλλας

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 4, Ματσάγγας 4, Δουρούκης 18(4), Τσιτσώνης, Βάσης 3, Ψιλοδημητρακόπουλος, Πατραμάνης, Ξιούρας 2, Σφουγγάρης, Σωτηράκης 25(1), Τσιρώνης, Μπάλλας 24

Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 26(1), Στοΐτσης 7(1), Παπαδόπουλος, Λαπατούρας 8, Ημερίδης 9, Εσπερόγλου, Πειμανίδης, Λέφας 4, Ρογγότης, Μαγάλιος

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης