Κυριακή 2 Φεβρουαρίου 2020

ΠΑΣ Γιάννινα-Ελευθερία Μοσχάτου 68-75: Ένα ημίχρονο δεν ήταν αρκετό

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν πολύ καλός για ένα ημίχρονο στο σημερινό παιχνίδι απέναντι στην ποιοτική ομάδα της Ελευθερίας Μοσχάτου, όμως στο δεύτερο η αθηναϊκή ομάδα επέβαλε το ρυθμό της καταφέρνοντας να φύγει με το "διπλό" από το Νέο Κλειστό με 75-68. Keshunan James με 26 πόντους η πρώτη σκόρερ του αγώνα, με την Διονυσία Αλεξανδρή να είναι "χάρμα ιδέσθαι" έχοντας 18 πόντους, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα και την Nicolette Gilday να πετυχαίνει 16 . Συγκλονιστική εμφάνιση σε ένα ακόμα ματς από την Acheil Tac που είχε 25 πόντους και 19 ριμπ., με την Sierra Calhoun να έχει 18 πόντους με 7 ριμπ. και 4 ασίστ και την Brandy Montogomery να προσθέτει 16.

Η δύναμη της έδρας "μίλησε" για ακόμα μία φορά στην αρχή του αγώνα, καθώς ο ΠΑΣ προηγήθηκε με 10-4 στο 5΄, όμως επιθετικό κρεσέντο της James είχε σαν αποτέλεσμα η Ελευθερία να χτίσει ένα +5 στο 8΄ (12-17). Οι γηπεδούχες απάντησαν με 7-0 σερί, με πρωτεργάτισσα την Calhoun που είχε τους 5, παίρνοντας τα ηνία με 19-17 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΣ συνέχιζε να βρίσκεται μπροστά με 25-21 στο 14΄  και στη μεγαλύτερη διάρκεια της δεύτερης περιόδου είχε τον έλεγχο διατηρώντας σταθερά διαφορά 6-7 πόντων (30-23 στο 16΄). 7-2 επιμέρους ήταν η απάντηση της αθηναϊκής ομάδας, με την Gilday να έχει τους 5 και το σκορ να γίνεται 32-30 1΄36΄΄ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Λίγο αργότερα η Montgomery με σουτ από μέση απόσταση έκανε το 36-32, όμως η "δαιμόνια" Αλεξανδρή, με δεξί drive κινούμενη αντίθετα από το screen της Rochel, διαμόρφωσε το 36-34 στο 20΄. Η Tac είχε καταφέρει ήδη από τα πρώτα είκοσι αγωνιστικά λεπτά να "γράψει" ένα ακόμα double double (14 πόντοι-10 ριμπ.). Τα δύο προβλήματα των δύο προπονητών ήταν ότι για τον μεν Σιαμέτη η Calhoun είχε 3 φάουλ, για το δε Παπαναστασίου η James είχε επίσης 3.

Οι δύο ομάδες αντάλλαζαν συνεχόμενα καλάθια στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ να είναι 43-43 στο 24΄. 6-0 σερί των παικτριών του Παπαναστασίου έφερε το 49-43, ενώ μέχρι και το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενες οδηγούμενες από την εξαιρετική James κατάφεραν να έχουν ένα +8 στο 30΄ (49-57)

Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της Ελευθερίας ήρθε μετά από εύστοχο τρίποντο της Αλεξανδρή (49-60), με την ομάδα του Παπαναστασίου να διατηρεί ένα καλό +12 στο 31΄ (50-62). Με την Tac να τον οδηγεί επιθετικά ο ΠΑΣ μείωσε σε 64-58, όμως το +10 των φιλοξενούμενων ήρθε και πάλι δια χειρός James (59-69). Με το σκορ στο 71-61 υπέρ της Ελευθερίας, ο Γιώργος Σιαμέτης είδε την Πανωραία Ντάλα να μετατρέπεται σε "κρυφό χαρτί" καθώς αρχικά με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 71-64, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση έκλεψε την μπάλα, δίνοντας ασίστ στην Τζήμου, που μιμούμενη την συμπαίκτριά της έβαλε το καλάθι, κέρδισε το φάουλ και ευστόχησε και στη συμπληρωματική βολή κάνοντας το 71-67, μόλις 1΄56΄΄ πριν το τέλος. Η Μίχου ευστόχησε από το ζωγραφιστό μετά από όμορφη δημιουργία της Gilday (67-73), με την Tac με 1/2 βολές να μειώνει σε 68-73. Τελικό σκορ 68-75 με την Ελευθερία με καλάθι της Αλεξανδρή να φτάνει τις 11 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα και να παραμένει 2η. Ο ΠΑΣ έχει πλέον ρεκόρ 4-11.

MVP

James και Αλεξανδρή ήταν "όλα τα λεφτά" για τις φιλοξενούμενες. 26 πόντους για το επιθετικό "υπερόπλο" της ομάδας του Παπαναστασίου. 18 πόντοι, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα για την απίστευτα "εγκεφαλική" παίκτρια της αθηναϊκής ομάδας.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΙΔΕΣ

16 πόντους είχε η Gilday, με την Rochel να έχει 9 με 10 ριμπ. και να μπαίνει για τα καλά στο πνεύμα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΣ μείωσε ακόμα και σε 71-67 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος, η Ελευθερία Μοσχάτου είχε καταφέρει στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου να επιβληθεί στο παιχνίδι και να χτίσει ακόμα και διαφορά 12 πόντων (62-50).

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-34, 49-57, 68-75

Διαιτητές: Παγώνης-Τζιοπάνος-Κοϊμτζόγλου

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Montgomery 16(1), Πάφη 2, Κατσαμούρη, Μπουκουβάλα, Τζήμου 3, Calhoun 18(2), Χρηστάκη, Ντάλα 4, Tac 25(1)

Ελευθερία Μοσχάτου (Παπαναστασίου): James 26, Σπαθάρου 2, Μίχου 4, Σταμάτη, Gilday 16(2), Αλεξανδρή 18(3), Rochel 9