Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2020

Καναλάκι-Κερκυραϊκός 77-43: 10 σερί νίκες με επίδειξη ισχύος

Το τυχερό 13αρι έπιασε το Καναλάκι σήμερα το απόγευμα στο γήπεδό του καθώς επικράτησε πολύ εύκολα με 77-43 του Κερκυραϊκού βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 13-1 και παρέμεινε μόνο πρώτο στην κορυφή της βαθμολογίας. Με πολλούς παίκτες σε καλή μέρα η ομάδα του Λευτέρη Τζομάκα, με τον Μπαρτζώκα να είναι καλύτερος όλων με 23 πόντους, τον Πάνου να έχει 13, τον Τάτση 12, τον Κρικώνη 11 και τον Κασκάνη 10. Μοναδικός διψήφιος των Φαιάκων ο Γογάκκης με 18.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Μπαρτζώκας και Πάνου έκαναν τη δουλειά με αποτέλεσμα οι Πρεβεζιάνοι να έχουν προβάδισμα 10 πόντων στο 10΄ (19-9). Με τον Γογγάκη να τραβάει το κουπί επιθετικά ο Κερκυραϊκός ήταν ανταγωνιστικός στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους με 8 μαζεμένους πόντους του Μπαρτζώκα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με 34-24.

Η συνέχεια ήταν καταιγιστική για το Καναλάκι καθώς η άμυνά του στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή. Επιμέρους 23-4 πραγματοποίησαν στο συγκεκριμένο διάστημα οι παίκτες του Τζομάκα "διαλύοντας" τον ανταγωνισμό καθώς κατάφεραν ουσιαστικά να "καθαρίσουν" την υπόθεση νίκη με το σκορ στο 57-28 στο 30΄.

Τελικό σκορ 77-43 με το Καναλάκι να θέλει μία ακόμα νίκη προκειμένου να κλειδώσει και μαθηματικά τη συμμετοχή του στα playoff. Επόμενος αγώνας για την ομάδα της Πρέβεζας στα Γιάννενα, απέναντι στον Θρύλο Ιωαννίνων. Από την άλλη ο Κερκυραϊκός θα υποδεχθεί τον Σπάρτακο.

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 34-24, 57-28, 77-43

Διαιτητές: Γαληνάς-Γιαννούλης

Καναλάκι (Τζομάκας): Σουμπασάϊ, Γάκης, Κρικώνης 11, Τάτσης 12(1), Κασκάνης 10(2), Σταύρου, Γείτονας 2, Μπαρτζώκας 23, Ιωάννου 6(1), Πάνου 13(1)

Κερκυραϊκός (Κάντας-Χονδρογιάννης): Παπαβλασόπουλος, Μήτσης 2, Κραβαρίτης 4, Γραμμένος, Στεργίου 2, Γεωργακόπουλος 4, Ίσσαρης 3(1), Αλαμάνος 4, Γογγάκης 18(1), Κωσταρελόπουλος 6, Αγιοβλασίτης