Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020

Δάφνη Αγίου Δημητρίου-ΠΑΣ Γιάννινα 69-55: Πλήρωσε την αστοχία του

Την 5η συνεχόμενη ήττα του γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα, αυτή τη φορά στην Αθήνα, από τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου με 69-55. Κορυφαία του αγώνα η Mikayla Cowling που είχε 18 πόντους και 14 ριμπ. 16 πόντους είχαν οι Kelsey Lang και Jamie Cherry. Φοβερή για ένα ακόμα φετινό αγώνα η Acheil Tac που έκανε σπουδαίο double-double με 23 πόντους και 19 ριμπ., με την Sierra Calhoun να είναι επίσης διψήφια σε πόντους και ριμπάουντ με 16 και 12 αντίστοιχα, και την Brandy Montgomery να προσθέτει 13. "Αχίλλειος πτέρνα" η αστοχία για τον ΠΑΣ, καθώς σούταρε με μόλις 31,1% από το δίποντο (14/45), και 17,4% από το τρίποντο (4/23), ποσοστά με τα οποία όπως είναι λογικό δεν μπορούσε να ευελπιστεί σε κάτι καλύτερο.

Οι φιλοξενούμενες έχοντας οδηγούς επιθετικά τις Montgomery και Tac ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά (10-9 στο 5΄). 11-0 σερί των παικτριών του Αντώνη Μπουμπού, με ηγέτιδα την Cowling, είχε ως αποτέλεσμα η Δάφνη να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 21-9.

Η Calhoun με εύστοχο σουτ από τα 6,75 έδωσε σκορ στην ομάδα της μετά από περίπου πέντε λεπτά κάνοντας το 21-12 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Σερί 6-0 έφερε και πάλι τη Δάφνη απόσταση ασφαλείας (27-12), με τον ΠΑΣ να μειώνει ξανά στους 9 στο 15΄ (32-23). Lang και Cowling πλήγωσαν την άμυνα των Γιαννιωτών και έδωσαν στην ομάδα τους μία καλή διαφορά στο τέλους του πρώτου ημιχρόνου (42-28 στο 20΄).

Σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου η Δάφνη Αγ. Δημητρίου είχε τον έλεγχο και η διαφορά βρισκόταν σταθερά σε διψήφια επίπεδα (46-30 στο 23΄, 54-39 στο 27΄). Το +20 ήρθε με δίποντο της Cherry (59-39) και παρέμεινε και στο τέλος της περιόδου (61-41 στο 30΄). Montgomery και Tac είχαν τους 10 από τους 13 πόντους που σημείωσε ο ΠΑΣ στο συγκεκριμένο διάστημα.

Η ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη έπαιξε καλή άμυνα στα πρώτα έξι λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει σε 63-50 στο 36΄. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε δια χειρός Cherry, η οποία με δύο απανωτά τρίποντα εξανέμισε τις ελπίδες του ΠΑΣ να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης (69-50 στο 38). Τελικό σκορ 69-55 με τον ΠΑΣ Γιάννινα να γνωρίζει την ήττα στην Αθήνα. Πλέον οι δύο ομάδες βρίσκονται στο 1-1 στα μεταξύ τους παιχνίδια κάτι που είναι πολύ σημαντικό καθώς είναι πιθανό να συναντηθούν στη διαδικασία των playout.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 42-28, 61-41, 69-55

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Κωνσταντινίδου-Τσιμπούρης

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Cowling 18(2), Μαγκλάρα, Γρηγορίου 2, Cherry 16(3), Κοντογεώργου 8, Γκριντζά 9(1), Lang 16

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Montgomery 13, Πάφη, Κατσαμούρη, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου, Τζήμου 3(1), Calhoun 16(3), Χρηστάκη, Ντάλα, Tac 23 (19 ριμπ.)