Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020

ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 65-88: Άλωσε το Νέο Κλειστό ο ανώτερος Παναθηναϊκός με διαιτησία για "κλάματα"

Την ήττα με σκορ 88-65 γνώρισε σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό ο ΠΑΣ Γιάννινα από τον Παναθηναϊκό έχοντας όμως τρομερά παράπονα από τη διαιτησία, κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείο στο οποίο ο προπονητής του, Γιώργος Σιαμέτης, αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές. Οι "πράσινες" κυριάρχησαν από το τρίτο δεκάλεπτο και έκτοτε καθώς με επιμέρους σκορ 47-31 κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 88-65 (41-34 μπροστά στο ημίχρονο). Πρώτη σκόρερ των Γιαννιωτών η Brandy Montgomery με 21 πόντους, με την Sierra Calhoun να ακολουθεί με 20 και την Acheil Tac να πραγματοποιεί double double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Η δυάδα των Tunstull και Mackey έκαναν τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό με την πρώτη να έχει 28 πόντους μαζί με 11 ριμπάουντ και τη δεύτερη να είναι παίκτρια-"ορχήστρα" με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Αξιοπρόσεκτη η παρουσία και της Reed με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. ενώ παίκτρια κλειδί ήταν η Λίλια Καρακασίδου με 10 πόντους και 9 ασίστ.

Νευρικές οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 6-0 στο 4΄ και να διατηρούν αυτή τη διαφορά και στη συνέχεια του αγώνα (11-5 στο 6΄). Με πρωταγωνίστρια την Montgomery και με όπλο την καλή του άμυνα ο ΠΑΣ με επιμέρους 11-2 πήρε τα ηνία στο σκορ με 16-13, καταφέρνοντας να έχει ένα +5 στο τέλος του δεκαλέπτου (20-15 στο 10΄).

Επιμέρους 8-2 του Παναθηναϊκού στις αρχές της δεύτερης περιόδου είχε ως αποτέλεσμα να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 13΄ με 23-22. Κεντρικοί άξονες του παιχνιδιού των φιλοξενούμενων οι Mackay και Tunstull που έφεραν την ομάδα τους στο +5 στο 16΄ (29-24). Τα αίματα άρχισαν να "ανάβουν" όμως σταδιακά καθώς υπήρχε μεγάλη ένταση και μπόλικο trash talking μεταξύ των παικτριών των δύο ομάδων. Σε αυτό βεβαία συνέβαλε και η διαιτησία του αγώνα καθώς πολλές αποφάσεις προξένησαν μεγάλη εντύπωση, με αποκορύφωμα την αποβολή του coach Σιαμέτη με δεύτερη τεχνική ποινή. Ο ΠΑΣ έπρεπε να αγωνιστεί χωρίς τον προπονητή του για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο, με τον Παναγιώτη Συνοδινό να αναλαμβάνει χρέη πρώτου προπονητή. Στο μεταξύ ο ΠΑΣ με επιμέρους 8-3 είχε καταφέρει να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (32-32). Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη σκοράροντας επί το πλείστο από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας" πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με 41-34. Ήταν εμφανές ότι το μυαλό των γηπεδούχων "είχε χαλάσει" μετά τις διαιτητικές αποφάσεις που πάρθηκαν όμως υπήρχαν ακόμα άλλα 20 αγωνιστικά λεπτά.

Reed, Mackay και Tunstull ήταν οι πρωταγωνίστριες στο 13-5 επιμέρους του Παναθηναϊκού που τον έφερε μπροστά με +15 στο 24΄ (54-39). Η Tac με 4 σερί δικούς της πόντους έδωσε στον ΠΑΣ τη δυνατότητα να μειώσει σε 54-43, όμως οι παίκτριες της Καπογιάννη διατηρούσαν σταθερά τον έλεγχο έχοντας αρχίσει να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η διαφορά διατηρούνταν σταθερά άνω των 10 πόντων (58-44 στο 27΄). Η Mackay συνέχιζε να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και το +19 στο τέλος της περιόδου δεν άργησε να έρθει (48-67).

Με την Montgomery να ηγείται στο επιθετικό κομμάτι ο ΠΑΣ μείωσε σε 73-58 στο 33΄, όμως 5 μαζεμένοι πόντοι της Καρακασίδου έφεραν το +20 (78-58). Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού με τον Παναθηναϊκό να φεύγει με το ροζ φύλλο από τα Γιάννενα, επικρατώντας με 88-65 και φτάνοντας τις 13 νίκες. Για τον ΠΑΣ ήταν η 6η διαδοχική του ήττα και 13η συνολικά στο πρωτάθλημα. Την επόμενη Κυριακή θα αγωνιστεί στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Jewel Tunstull και Samantha Mackay τα έκαναν όλα στο σημερινό αγώνα για τον Παναθηναϊκό. 28 πόντοι με 11 ριμπάουντ για την Αμερικανίδα ψηλή, 25 πόντοι, μαζί με 7 ριμπ. και 6 ασίστ για την τρομερή playmaker, η οποία μάλιστα έβαλε και 5 τρίποντα.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΙΔΕΣ

Chastity Reed (15 πόντοι, 9 ριμπ., 5 ασίστ) και Λίλια Καρακασίδου (10 πόντοι, 9 ασίστ) ήταν εκεί για τον Παναθηναϊκό δηλώντας συνεχώς παρών.

Μετά το περιπετειώδες δεύτερο δεκάλεπτο ήταν δύσκολο για τον ΠΑΣ να αντιδράσει. Το 26-14 επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου έφερε τον Παναθηναϊκό στο +19 (67-48) και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 34-41, 48-67, 65-88

Διαιτητές: Τζαφλέρης-Παφίλης-Ζαχαρής

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης-Συνοδινός): Montgomery 21(3), Πάφη 2, Χούλη, Κατσαμούρη 1, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου, Τζήμου 4(1), Calhoun 20(4), Ντάλα 4, Tac 11

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Reed 15, Κοίλια, Μούλη 2, Καλαμπάκου 4, Καρακασίδου 10(2), Πολίτη, Δίελα 4, Mackay 25(5), Κούκη, Tunstull 28