Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020

Αίας Άρτας-Πρωτέας Ηγουμενίτσας 62-51: Αποφασιστικό βήμα παραμονής από τον Αίαντα

Μεγάλη νίκη σημείωσε το βράδυ της Τετάρτης στο Τ9 Άρτας ο Αίας επικρατώντας με 62-51 του Πρωτέα Ηγουμενίτσας, σε εξ΄ αναβολής παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Μπούγιας με 17 πόντους ο πρώτος σκόρερ των Αρτινών, με τους Τσιλιγιάννη και Κώστα να προσθέτουν από 15 και 10 αντίστοιχα. Γραμόζης με 17 και Σωτηρίου με 16 οι διακριθέντες του Πρωτέα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αίας είχε τα ηνία στο σκορ (14-11 στο 10΄), όμως οι παίκτες του Αλεξίου με επιμέρους 18-9 κατάφεραν να έχουν ένα προβάδισμα 6 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (29-23 στο 20΄).

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοπορία έστω και με ένα μικρό +2 (40-38 στο 30΄), όμως οι Αρτινοί με ένα τρομερό επιμέρους 24-11 στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα έφτασαν στο τελικό 62-51, κατακτώντας το 5ο ροζ φύλλο της χρονιάς και κάνοντας παράλληλα αποφασιστικό βήμα παραμονής.

Πολύ κρίσιμο το ντέρμπι Άρτας που ακολουθεί με τη Δόξα και για τις δύο ομάδες. Από την άλλη ο Πρωτέας θα φιλοξενηθεί στα Γιάννενα από τον Θρύλο.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 23-29, 38-40, 62-51

Διαιτητές: Μίγδος-Γεροδήμος

Αίας Άρτας (Χρήστου-Τάτσης): Μπούγιας 17(4), Τσιλιγιάννης 15(1), Κώστας 10(1), Φορτοτήρας 7, Παπαμιχαήλ 7, Τσαμπάς 6, Παπαχρήστος, Βάρδιας, Μητρογιάννης, Τσίκος

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αλεξίου): Γραμόζης 17(1), Σωτηρίου 16(4) Παππάς Αχ.7(1) Μπέζας 6(1) Δήμος 3(1) Παππάς Παν 2