Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020

Γ.Σ. Άρτας "Άνω Πόλη"-Μολοσσοί 61-69: 7η σερί νίκη με "σεληνιασμένο" Ζήση

Με τον Δημήτρη Ζήση να συνεχίζει τις τρομερές του εμφανίσεις στο πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ οι Μολοσσοί επικράτησαν με 69-61 του Γ.Σ. Άρτας "Άνω Πόλη" φτάνοντας τις 7 συνεχόμενες νίκες και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 8-1. Ο αρχηγός των Γιαννιωτών σταμάτησε στους 43 πόντους με 11 εύστοχα τρίποντα σμπαραλιάζοντας την άμυνα των Αρτινών. Δημητρίου με 14, Νούτσος με 12 και Μπράμης με 11 αυτοί που διακρίθηκαν από τους γηπεδούχους.

Χωρίς να εντυπωσιάσουν ιδιαίτερα με την απόδοσή τους οι Μολοσσοί κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο από την Άρτα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ (18-18 στο 10΄), για να έρθει ο Ζήσης στη δεύτερη περίοδο με ένα απίστευτο κρεσέντο πίσω από τη γραμμή των 6,75 να δώσει στην ομάδα του αέρα 7 πόντων στο 20΄ (41-34). Ο shooting guard των Μολοσσών είχε 15 πόντους με 5 εύστοχα τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το +10 ήρθε για τους φιλοξενούμενους παρά το κακό ποιοτικά μπάσκετ του τρίτου δεκαλέπτου (54-44 στο 30΄), για να διατηρήσουν μέχρι τέλους τα ηνία στο σκορ και να φτάσουν στην 8η φετινή τους νίκη.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Βασίλη Χατζή στο Νέο Κλειστό απέναντι στον Αίαντα Περιβλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-41, 44-54, 61-69

Διαιτητές: Γαληνάς-Γαληνάς Χρ.

Γ.Σ. Άρτας "Άνω Πόλη" (Πρέντζας): Μερκοβίτης, Δημητρίου 14, Σμύρης Α. 8, Πρίντζιος 6, Βαφέλης, Νούτσος 12(2), Σμύρης Χ., Ζαφείρης 3(1), Μπράμης 11(2), Αναγνώστου 7, Ζήκος

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Πολύζος 2, Καλούπτσογλου, Παπαγεωργίου 2, Ζήσης 43(11), Γρηγοριάδης, Κώτσης 3(1), Γούλας 8, Μάστορας 7, Γκρεκός 2, Μπακαλούμης 2