Τρίτη 4 Φεβρουαρίου 2020

Αίας Άρτας-Κερκυραϊκός 61-54: Νίκη τεράστιας σημασίας με ηγέτη τον Τσιλιγιάννη

Νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας κατέκτησε την Κυριακή ο Αίας Άρτας με 61-54 επί του Κερκυραϊκού καταφέρνοντας να προσπεράσει στη βαθμολογία τους Φαίακες, ενώ έχει και το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων καθώς κάλυψε τη διαφορά του πρώτου αγώνα (71-65 ο Κερκυραϊκός). Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ο Θ. Τσιλιγιάννης με 20 πόντους, με τον Κώστα να προσθέτει 11 και τον Μπούγια 10. Γεωργακόπουλος και Στεργίου σημείωσαν 12 από τον Κερκυραϊκό, ενώ από 10 είχαν οι Γογγάκης και Μήτσης.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν πως θέλουν πολύ τη νίκη καταφέρνοντας να έχουν ένα +7 στο 10΄ (19-12). Ο Κερκυραϊκός βελτιώθηκε επιθετικά και με μπροστάρηδες τους Γεωργακόπουλο και Στεργίου μείωσε σε 37-33 στο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι στις αρχές του δεκαλέπτου οι Αρτινοί είχαν χτίσει ένα +12 (26-14)

Η άμυνα του Αία στο τρίτο δεκάλεπτο "έσπαγε κόκαλα" και με επιμέρους 14-6 προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο 30΄ (51-39). Μπορεί για 6΄ στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Τάτση να έμειναν χωρίς καλάθι, δίνοντας στον Κερκυραϊκό ελπίδες να ανατρέψει την κατάσταση, όμως τελικά κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 61-54 και να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 37-33, 51-39, 61-54

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Τσώλης

Αίας Άρτας (Τάτσης-Χρήστου): Γκολομάζος 9, Τσιλιγιάννης, Φορτωτήρας, Μπούγιας 10(1), Κώστας 11(1), Τσιλιγιάννης Θ. 20(2), Μητρογιάννης, Τσαμπάς 2, Παπαμιχαήλ 9, Παπαχρήστος

Κερκυραϊκός (Κάντας): Παπαβλασόπουλος, Σπινούλας, Μήτσης 10, Στεργίου 12(1), Γεωργακόπουλος 12(2), Αλαμάνος 4, Γογγάκης Γ. 10(1), Κωσταρελόπουλος 6