Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2020

ΑΓΣΙ (U 20)-Δόξα Άρτας 84-76: "Οργίασε" ο Παπανικολάου, νίκησε ο ΑΓΣΙ (vid)

Με τον Σπύρο Παπανικολάου να κάνει πράγματα και θαύματα στο παρκέ σταματώντας στους 38 πόντους, ο ΑΓΣΙ (U 20) πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στη Δόξα Άρτας με 84-76 φτάνοντας τις 5 στο πρωτάθλημα. Κομβική η παρουσία και του Γιώργου Χαρίτου στην κατάκτηση του ροζ φύλλου, ο οποίος είχε 18 πόντους, με τον Σβώλη να είναι επίσης καλός με 19. Μουκάι με 27, Αναγνώστου με 22 και Βάσιος με 13 αυτοί που ξεχώρισαν για την ομάδα του Κιφοκέρη.

Ο Γιώργος Σβώλης ήταν αυτός που τράβηξε τον ΑΓΣΙ επιθετικά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, καθώς με 7 δικούς του πόντους η ομάδα του προηγήθηκε με 7-4, όμως οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Αναγνώστου ισοφάρισαν σε 11-11 στο 4΄ και μάλιστα πέρασαν και μπροστά, με βραχεία κεφαλή, με καλάθι του Μουκάι στον αιφνιδιασμό (13-12). Ο Αναγνώστου προκάλεσε μεγάλους πονοκεφάλους στον coach Εξαρχόπουλο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς οδηγήθηκε πολλές φορές στη γραμμή των ελευθέρων βολών. Η Δόξα στο 7΄ έχτισε ένα μικρό +5 (22-17), με τους γηπεδούχους να γυρνούν την άμυνά τους σε ζώνη 2-3. Το σκορ πήγε πολύ ψηλά, με τους Αρτινούς να παίζουν επίσης ζώνη στο τελευταίο λεπτό. Η περίοδος έληξε με τον ΑΓΣΙ μπροστά με 27-26, όμως Μουκάι και Αναγνώστου είχαν "ζεσταθεί" για τα καλά έχοντας τους 22 από τους 26 πόντους της ομάδας τους.

Με 5 μαζεμένους πόντους του Μουκάι η Δόξα πήρε ξανά τα ηνία στο σκορ με 31-30. Ο Παπανικολάου άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του σε άμυνα και επίθεση, με τους παίκτες το Εξαρχόπουλου να ανακτούν το προβάδισμα (34-33 στο 13΄). Η ζώνη των φιλοξενούμενων είχε ως αποτέλεσμα να κολλήσει επιθετικά ο ΑΓΣΙ, ενώ την ίδια ώρα ο Μουκάι "βρισκόταν στη ζώνη του λυκόφωτος", με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να συμβαδίζουν στο σκορ (38-38). Λίγο αργότερα οι Αρτινοί έχασαν τον Γεωργίου, ο οποίος αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους Μουκάι και Σβώλη να σημειώνουν από ένα τρίποντο και το σκορ να είναι 44-43 υπέρ του ΑΓΣΙ. Τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 48-48 και προμηνύονταν μεγάλη μάχη στη συνέχεια του αγώνα.

Παρά το γεγονός ότι η Δόξα κατάφερε με σερί 6-0 να προηγηθεί με 54-48 στο 24΄ και να κρατήσει χωρίς καλάθι τους γηπεδούχους στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου, η αφύπνιση των Παπανικολάου και Χαρίτου άλλαξε τα δεδομένα. Αρχικά ο Παπανικολάου με coast to coast καλάθι και φάουλ μείωσε σε 54-51. Βάσιος και Αναγνώστου διατήρησαν ένα καλό +5 για την ομάδα τους (60-55), όμως το σύνολο του Εξαρχόπουλου μέσα από την άμυνα ζώνης βρήκε τις λύσεις, καθώς παγίδευσε τους Αρτινούς. Την ίδια ώρα επιθετικά έπιασε δουλειά ο Χαρίτος και με δύο δικά του μαζεμένα τρίποντα ο ΑΓΣΙ ανέκτησε την πρωτοπορία με 65-64, για να έρθει ο Παπανικολάου με 4 σερί πόντους να διαμορφώσει το 69-64 στο 30΄. Το τρομερό στατιστικό της τρίτης περιόδου ήταν ότι Παπανικολάου και Χαριτός σημείωσαν και τους 21 πόντους της ομάδας τους.

Στα πρώτα πέντε λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου παίχτηκε κακό μπάσκετ, όμως οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη (73-68 στο 35΄). Λίγο αργότερα παλικαρίσια προσπάθεια του Σβώλη, που καθάρισε το επιθετικό ριμπάουντ και πέτυχε το καλάθι, έφερε τον ΑΓΣΙ στο +7 (77-70), πριν μειώσει ο Αναγνώστου με τρίποντο σε 77-73. Ο Παπανικολάου έμελλε να βάλει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο παιχνίδι, καθώς αρχικά με καλάθι και φάουλ και στη συνέχεια με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 84-73. Ο coach Εξαρχόπουλος πήρε το τάιμ-άουτ προκειμένου να σχεδιάσει μία καλή επίθεση για να καλυφτεί και η διαφορά του πρώτου αγώνα (84-72 είχε κερδίσει η Δόξα), όμως η ομάδα του δεν κατάφερε να βρει τον στόχο. Τελικό σκορ 84-76 με τον ΑΓΣΙ την επόμενη αγωνιστική να αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Κερκυραϊκό και τη Δόξα Άρτας να τίθεται αντιμέτωπη με τον συντοπίτη Αιάντα.

Ο Σπύρος Παπανικολάου έδειξε την κλάση του στο σημερινό παιχνίδι με τους 38 πόντους που πέτυχε, παίρνοντας από το χέρι την ομάδα του.

Γιώργος Χαρίτος και Γιώργος Σβώλης ήταν καθοριστικοί προκειμένου ο ΑΓΣΙ να φτάσει την 5η του νίκη. 18 πόντους είχε ο πρώτος με πολλά σημαντικά καλάθια στο καλό τρίτο δεκάλεπτο της ομάδας του. 19 ο δεύτερος που σε ένα ακόμα φετινό ματς βοήθησε τα μέγιστα.

Οι 5 συνεχόμενοι πόντοι του Παπανικολάου που έκαναν το 84-73 σφράγισαν ουσιαστικά τη νίκη του ΑΓΣΙ.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 48-48, 69-64, 84-76

Διαιτητές: Μαντήλας-Καλαμαράς

ΑΓΣΙ U 20 (Εξαρχόπουλος): Πάνος 5(1), Χαρίτος 18(3), Τζοβάρας 2, Ντάτσης, Σβώλης 19(2), Λυγούρας, Παπανικολάου 38(2), Μήτταρης 2, Χρήστου

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Βασιλείου 2, Χρύσης, Ξυλογιάννης 2, Βάσιος 13, Πετρέκας, Μουκάι 27(4), Μάνθας 6, Γεωργίου 4, Αναγνώστου 22(2)