Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα-Ε.Κ. Καβάλας 64-61: Έπιασε το τυχερό "13αρι" και βλέπει Α2 (pics,vid)

Συνεπής με τις νίκες σε μεγάλα παιχνίδια παρουσιάστηκε για ακόμα μία φορά ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα του Θωμά Κωστόπουλου που επικράτησε με 64-61 της Καβάλας στο ντέρμπι της αγωνιστικής και άνοιξε τη διαφορά από την 3η θέση στις 3 νίκες, αποκτώντας ξεκάθαρο προβάδισμα ανόδου στην Α2. Αποστόλης Ναούμης με 18 και Γιώργος Μαυρογιάννης με 16 έκαναν τη διαφορά στο σημερινό ντέρμπι, με τον Μανάκα να έχει 11. Πιεβάλιτσα με 13, Αμπαράς και Λαμπρόπουλος με 11 και Νταλός με 10 οι διακριθέντες των Μακεδόνων.

Έχοντας αποθεραπευτεί πλήρως από τον τραυματισμό του ο Γιώργος Μαυρογιάννης έδειξε εξ΄ αρχής ότι βρισκόταν σε καλή μέρα καθώς πέτυχε τους 5 πρώτους πόντους των Γιαννιωτών (5-4). Πρόβλημα με φάουλ από νωρίς για τον Δημήτρη Μάντζιο που είχε 2 στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με αποτέλεσμα ο Κωστόπουλος να σηκώσει νωρίς νωρίς από τον πάγκο του τον Γιώργο Μανάκα. Με τον Πιεβάλιτσα να "ζεσταίνεται" επιθετικά, οι Καβαλιώτες πήραν τα ηνία με 11-8, όμως δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου ο Πάτρας με τρίποντο έφερε ξανά την ομάδα του στην πρωτοκαθεδρία (12-11). ΠΑΣ και Καβάλα πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Μανάκα να κάνει το 18-16 με κάρφωμα, έπειτα από ωραία δημιουργία του Ντόβα και 2/2 βολές του Λαμπρόπουλου να γράφουν το 18-18 της πρώτης περιόδου.

Με καλάθι και φάουλ του Μανάκα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο (21-18), το οποίο είχε έναν απόλυτο πρωταγωνιστή και αυτός δεν ήταν άλλος από τον Αποστόλη Ναούμη. Ο 26χρονος παίκτης του ΠΑΣ σημείωσε 13 πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα με 3 εύστοχα τρίποντα. Αρχικά με 2 αλλεπάλληλες "βόμβες" από τα 6,75 διατηρούσε την ομάδα του στο +3 (27-24), όμως Αμπαράς και Νταλός βοήθησαν την Καβάλα να περάσει μπροστά με 29-27 στο 15΄.  Με τον Μαυρογιάννη να είναι εξαιρετικός οργανωτικά και τον Ναούμη να συνεχίζει το κρεσέντο του, ο ΠΑΣ κατάφερε να πάρει ξανά τα ηνία με 39-33, ενώ με καλάθι του Καραγκιολίδη έχτισε και ένα +8 στο τέλος του ημιχρόνου (41-33).

Ο Πάτρας με σουτ από μέση απόσταση έφερε το +10 (43-33), με τους γηπεδούχους να τρέχουν επιμέρους 8-3 μέχρι και το 24΄ και τη διαφορά να ανεβαίνει στη μέγιστη τιμή της, το +13 (49-36). Η άμυνα του ΠΑΣ έκανε τη διαφορά καθώς "λύγιζε ακόμα και σίδερα", με τον Καραγκιολίδη να βρίσκεται παντού. Ο Μαυρογιάννης κρατούσε επιθετικά την ομάδα του με μεγάλα σουτ και η λήξη της τρίτης περιόδου έφερε το σύνολο του Θωμά Κωστόπουλου σε θέση οδηγού, έχοντας ξεκάθαρη παράσταση νίκης (54-42 στο 30΄).

Οι Καβαλιώτες ήταν δεδομένο ότι δε θα παρατούσαν το παιχνίδι και με τον Πιεβάλιτσα να βάζει 2 συνεχόμενα τρίποντα, μείωσαν σε 54-48. Η αντεπίθεση συνεχίστηκε, με την Καβάλα να μειώνει στους 3 στο 33΄ (56-53) και τον ΠΑΣ να προσπαθεί να βρει λύσεις στο επιθετικό blackout. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει και έφερε την υπογραφή του Ντόβα (59-53 με τρίποντο) που παρόλα αυτά ήταν άστοχος στο τελευταίο δεκάλεπτο και πολλές φορές με τραβηγμένες επιλογές. Λίγο αργότερα η ομάδα του Πεντεζίδη με τρίποντο του Λαμπρόπουλου και δίποντο του Νταλού μείωσε στους 2 (62-60). Το τελευταίο λεπτό του αγώνα ήταν δραματικό. Ο Λαμπρόπουλος πήγε στη "γραμμή της φιλανθρωπίας" μετά από κακό φάουλ των γηπεδούχων πάνω σε προσπάθεια για μπάσιμο του πρώτου σκόρερ της Καβάλας και ενώ είχαν φάουλ να δώσουν. Ο 30χρονος guard έβαλε 1 από τις 2 βολές, μειώνοντας στον πόντο (62-61). Ο Ναούμης είχε τιτάνια ψυχραιμία και με 2/2 βολές χάρισε στην ομάδα του τη 13η νίκη της.

Την επόμενη αγωνιστική ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα φιλοξενείται στη Λαμία από τον Έσπερο, στην αυλαία του πρώτου γύρου.

MVP

Ο Αποστόλης Ναούμης είχε 18 πόντους και ήταν ο καθοριστικός παίκτης με τις 2 εύστοχες βολές του στο τέλος.

Εξαιρετικός όμως ήταν και ο Γιώργος Μαυρογιάννης με 16 πόντους, ενώ ήταν σε ένα ακόμα ματς της ομάδας του ο παίκτης "ορχήστρα".

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ

Συνέχισε τα παιχνίδια με διψήφιο αριθμό πόντων ο Γιώργος Μανάκας που είχε 11. Φυσικά παίκτης κλειδί για τη σημερινή νίκη ήταν και ο Γιάννης Καραγκιολίδης με τις εξαιρετικές άμυνες που έβγαλε.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Ο Λαμπρόπουλος είχε 1/2 βολές και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς. Στη συνέχεια οι 2/2 βολές του Ναούμη διαμόρφωσαν το τελικό 64-61 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 41-33, 54-42, 64-61

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Ζαχαρής-Τσουμαχίδης

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Ντόβας 6(1), Μαυρογιάννης 16(4), Καραγκιολίδης 8(2), Ναούμης 18(4), Μάντζιος, Πάτρας 5(1), Κωστούλας, Μανάκας 11, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου

Ε.Κ. Καβάλας (Πενταζίδης-Κατσικάς): Δοξάκης, Αδαμόπουλος 4, Τεπετίδης 3, Λαμπρόπουλος 11(1), Σαββίδης, Αθανασιάδης 2, Αμπαράς 11(2), Πιεβάλιτσα 13(3), Φλιάτης 7, Νταλός 10

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης