Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019

IBC- Αναγέννηση Καρδίτσας 82-81: Τα... χρειάστηκε αλλά επέστρεψε στις νίκες (pics)

Μπορεί στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας να μην ήταν συγκεντρωμένο, κυρίως αμυντικά, όμως το IBC κατάφερε να φτάσει στη νίκη, έστω και στην παράταση, με 82-81 απέναντι στους Καρδιτσιώτες και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, μία εβδομάδα μετά την ήττα από τους Αετούς Βέροιας. Μπάλλας με 23, Σωτηράκης με 18 και Δουρούκης με 16 οι κορυφαίοι των γηπεδούχων, με τον Βάση να πραγματοποιεί μεστή εμφάνιση (8 πόντοι) και να είναι καθοριστικός στη νίκη της ομάδας του στο τέλος. Τρομερή ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι φίλαθλοι της Αναγέννησης Καρδίτσας που ταξίδεψαν στα Γιάννενα για να ενισχύσουν την ομάδα τους.

Μουδιασμένο ξεκίνημα για τους παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και να προηγούνται με 5-0. Ο πρώτος πόντος του IBC ήρθε με 1/2 βολές του Μπάλλα στο 3΄ (5-1). Ο Δουρούκης χρεώθηκε πολύ νωρίς με 2 φάουλ, προβληματίζοντας τον προπονητή του. Στο 6΄ η Αναγέννηση διεύρυνε το προβάδισμά της (14-5) , με το IBC με πρωταγωνιστή τον Μπάλλα να μειώνει λίγο αργότερα σε 17-13. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με ένα καλάθι του Γεωργάτζα (19-13 η Αναγέννηση).

Σωτηράκης και Μπάλλας μάζεψαν τη διαφορά στους 2 (19-17) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως σερί 6-0 των Θεσσαλών, με δύο εύστοχα τρίποντα, έκανε το 25-17. Οι παίκτες του Κρομμύδα ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι από τα 6,75 στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα στο 14΄ (33-25). Δουρούκης και Ματσάγγας έδωσαν λύσεις στην επιθετική δυστοκία της ομάδας τους, μειώνοντας στον πόντο (35-34). Το σχήμα με τους Βάση, Τσιτσώνη, Ματσάγγα, Σωτηράκη και Δουρούκη λειτούργησε εξαιρετικά, με το IBC να παίρνει τα ηνία στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-35).

Με 4 συνεχόμενους πόντους του Σωτηράκη, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά την πρωτοπορία (43-38), όμως η Αναγέννηση ήταν αποφασισμένη να μην αφήσει το IBC να ξεφύγει και με επιμέρους 10-2, πέρασε μπροστά με 48-45 στο 25΄. Σε εκείνο το σημείο εμφανίστηκε ως "από μηχανής θεός" ο Θοδωρής Τσιρώνης, και με 5 συνεχόμενους πόντους έφερε το παιχνίδι στα ίσια (50-50 στο 27΄), για να έρθουν οι Μπάλλας και Ματσάγγας να δώσουν στο IBC προβάδισμα 7 πόντων (57-50). Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με 57-53 και προμηνύονταν δέκα συγκλονιστικά τελευταία λεπτά.

Οι παίκτες του Κρομμύδα μάζεψαν γρήγορα το προβάδισμα των γηπεδούχων με σερί 4-0 (57-57). Η απάντηση των Γιαννιωτών ήρθε λίγο αργότερα, όπου με επιμέρους 9-4, ανέκτησαν τα ηνία στο σκορ με 66-61 στο 35΄. Ο Τσέλιος με 3/3 εύστοχες βολές μετά από φάουλ του Καραμπίνη σε σουτ τριών πόντων, μείωσε στον πόντο (66-65), ενώ με καλάθια των Καλιάρα και Αντωνίου, η Αναγέννηση πέρασε μπροστά με 3 (69-66), μόλις 2΄ και 46΄΄ πριν το τέλος. Ο Σωτηράκης βροντοφώναξε ξανά παρών και με 3 δικούς του πόντους το IBC ισοφάρισε σε 69-69, με τον Μπάλλα με αριστερό hook να δίνει αέρα 2 πόντων στην ομάδα του (71-69). Ο Τσέλιος με μία βολή μείωσε σε 72-70, με τον Ζαμπέτη να αστοχεί σε δύο κρίσιμες βολές και τον Καλιάρα με καλάθι στο ζωγραφιστό να ισοφαρίζει σε 72-72. Η παράταση ήταν γεγονός, μιας και το σουτ εκτός ισορροπίας του Μπάλλα δεν βρήκε στόχο.

Με τον Τσιρώνη να περνάει στη θέση του Δουρούκη που είχε και 4 φάουλ ξεκίνησαν τα έξτρα πέντε λεπτά. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Αργύρη με τρίποντο να δίνει προβάδισμα ενός πόντου στην ομάδα του (77-76). Ο Ζαμπέτης με μεγάλο τρίποντο έκανε το 79-77. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν τη ζώνη στην άμυνά τους, όμως ο Τσέλιος με "κρύο αίμα" ευστόχησε από τα 6,75 κάνοντας το 80-79 υπέρ της ομάδας του. Ο πρώτος σκόρερ του IBC (Σωτηράκης) βγήκε και πάλι μπροστά και με καθοριστικό καλάθι και φάουλ έκανε το 82-80, μόλις 28΄΄ πριν το τέλος. Στη συνέχεια ο Ζαμπέτης χρεώθηκε με τεχνική ποινή επειδή πάτησε την πλάγια γραμμή σε επαναφορά, με τον Τσέλιο να μειώνει με την εύστοχη βολή στο 82-81, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς ο Βάσης στήθηκε πανέξυπνα στην τελευταία επίθεση της Αναγέννησης και πήρε το επιθετικό φάουλ. Στα περίπου 3΄΄ που είχαν μείνει, οι γηπεδούχοι επανέφεραν σωστά την μπάλα φτάνοντας στην 5η νίκη τους.

Θηρίο στη ρακέτα ο Χρήστος Μπάλλας, κυριάρχησε σε ένα ακόμα παιχνίδι, πιστοποιώντας ότι πρόκειται για έναν από τους καλύτερους Center στην κατηγορία. 23 πόντους με 2 εύστοχα τρίποντα είχε ο Πρεβεζιάνος ψηλός, που ήταν από τους πλέον κομβικούς παίκτες στη σημερινή νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Παρά το γεγονός ότι δεν ήταν 100% έτοιμος, ο Κώστας Σωτηράκης βοήθησε τα μέγιστα το IBC να κατακτήσει τη νίκη. 18 πόντους, με κομβικά καλάθια σε τέταρτη περίοδο και παράταση.

Το επιθετικό φάουλ που κερδίζει ο Δημήτρης Βάσης με το σκορ στο 82-81 υπέρ της ομάδας του είναι το σημαντικότερο σημείο του αγώνα, εκεί όπου ουσιαστικά κρίνεται ο τελικός νικητής.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 39-35, 57-53, 72-72 (κ.α.), 82-81 (παρ.)

Διαιτητές: Αγραφιώτης-Ντόντης

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 5(1), Ματσάγγας 8(2), Δουρούκης 16(3), Τσιτσώνης, Βάσης 7, Καραμπίνης, Πατραμάνης, Σωτηράκης 18, Τσιρώνης 5(1), Μπάλλας 23(2)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ψυχογιός 3(1), Πανταζής 2, Γεωργάτζας 13(1), Τσέλιος 12(2), Κόβατσεφ 9(1), Νότος 11(1), Αργύρης 5(1), Αντωνίου 10(2), Καλιάρας 12, Δίκαρος 4

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης