Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2019

Σπάρτακος-Κερκυραϊκός 63-49: Ένα ημίχρονο του ήταν αρκετό (pics, vid)

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Σπάρτακος πάτησε το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους 43-29 κατάφερε να φτάσει στην 6η του φετινή νίκη. Λαμπρόπουλος με 18 πόντους ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, με τον Μπαζάκα να είναι παίκτης κλειδί με 16 και κυρίως κάνοντας πολλές δουλειές στο παρκέ. Κωσταρελόπουλος με 17 και Γογγάκης με 10 οι κορυφαίοι των Φαιάκων.

Ιδανική εκκίνηση στο παιχνίδι για τον Σπάρτακο, ο οποίος προηγήθηκε με 11-3 στο 6΄, με κύριους άξονες του παιχνιδιού του τους Λαμπρόπουλο και Δήμο. Ειδικά ο νεαρός playmaker ήταν χάρμα ιδέσθαι στην αρχή του αγώνα, οργανώνοντας και εκτελώντας με την ίδια άνεση. Το διψήφιο προβάδισμα ήρθε με τρίποντο του Μπαζάκα από την κορυφή, μετά από ασίστ του Δήμου (14-3). Το πρώτο δεκάλεπτο κύλισε σε αυτούς τους ρυθμούς, με τους παίκτες του Παππά να έχουν ένα +9 στο τέλος του (19-10 στο 10΄).

Τίποτα δεν προμήνυε την αλλαγή εικόνας των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι οποίοι παρουσίασαν μία νωθρότητα και δεν ήταν συγκεντρωμένοι στο πλάνο του προπονητή τους, με αποτέλεσμα να σημειώσουν μόλις ένα πόντο σε δέκα αγωνιστικά λεπτά. Με σερί 4-0 ο Κερκυραϊκός μείωσε στους δύο στα πρώτα λεπτά της περιόδου (19-14). Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Γεωργακόπουλο και Γογγάκη, είχαν σαν αποτέλεσμα οι Φαίακες να περάσουν μπροστά με 20-19, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο μοναδικός πόντος του Σπάρτακου ήρθε με μία ελεύθερη βολή του Πρεμέτη, που έκανε το 20-20, σκορ που έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Σταδιακά ο Σπάρτακος άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του, με τις οδηγίες του coach Παππά να πιάνουν τόπο. Στο 24΄ οι γηπεδούχοι είναι μικρό προβάδισμα τριών πόντων (27-24), που μεγάλωσε λίγο αργότερα (32-25 στο 26΄). Με καλάθι και φάουλ του Λαμπρόπουλου η διαφορά ανέβηκε στο +10, για πρώτη φορά μετά από το πρώτο δεκάλεπτο (37-27 στο 28΄). Ο ψηλός του Σπάρτακου φόρτσαρε επιθετικά και με 8 προσωπικούς πόντους μέσα σε δύο λεπτά, βοήθησε την ομάδα του να χτίσει ένα εξαιρετικό προβάδισμα 16 πόντων στο 30΄ (44-28).

Το +20 δεν άργησε να έρθει (48-28), με τους γηπεδούχους να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά, φτάνοντας και στο +22 λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού (60-38 στο 37΄). Ο Κωσταρελόπουλος πάλεψε για τον Κερκυραϊκό στην τελευταία περίοδο, έχοντας 10 πόντους, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, με τους Γιαννιώτες να φτάνουν στο τελικό 63-49 και τον Τάκη Παππά να χρησιμοποιεί και τους 11 παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

MVP

Μόλις ανέβασε την απόδοσή του, ανέβηκε και όλος ο Σπάρτακος. 18 πόντους για τον Ντίνο Λαμπρόπουλο στο παιχνίδι, με τους 14 να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο, όταν πραγματοποιήθηκε και το αγωνιστικό ξέσπασμα της ομάδας του.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του με τη φανέλα του Σπάρτακου πραγματοποίησε απέναντι στον Κερκυραϊκό ο Μάρκος Μπαζάκας. Σημείωσε 16 πόντους, κατέβασε πολλά ριμπάουντ και ήταν παίκτης κλειδί στην 6η νίκη της ομάδας του.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Το τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Σπάρτακος με επιμέρους 24-8 πάτησε το γκάζι και δεν άφησε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 20-20, 44-28, 63-49

Διαιτητές: Διαμαντής-Λειβαδίτης

Σπάρτακος (Παππάς): Κόρδας, Μπαζάκας 16(2), Δήμος 9(1), Λαμπρόπουλος 18, Κολιγιώτης, Μακρής 2, Κύρκος, Θεοχάρους 3(1), Πανταζής 6(2), Κούργιας 1, Πρεμέτης 8

Κερκυραϊκός (Κάντας-Χονδρογιάννης): Γογγάκης 10(2), Ζαχαράκης 3, Γεωργακόπουλος 9(1), Ίσσαρης Κ. 8(2), Ζήρας 2, Μήτσης, Κωσταρελόπουλος 17(1), Παπαβλασόπουλος

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης