Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019

Ίκαροι Τρικάλων-ΑΓΣΙ 62-68: "Ψυχωμένο" διπλό

Διπλό με τεράστια σημασία κατέκτησε σήμερα το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο Μπάρας των Τρικάλων ο ΑΓΣΙ του Σοφοκλή Τσουκανέλη, επικρατώντας με 68-62 των Ικάρων Τρικάλων. Όλα τα λεφτά ο Δαβάνης για τους νικητές με 24 πόντους, με τον Καλογεράτο να σημειώνει 18 και τον Παπαδόπουλο 13. Οι Γιαννιώτες διέψευσαν τα προγνωστικά και έφυγαν με αυτή τη σπουδαία νίκη από τα Τρίκαλα, μία νίκη που τονώνει σημαντικά την ψυχολογία της ομάδας ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν μικρό προβάδισμα δύο πόντων στο 10΄ (13-11) και να καταφέρνουν να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με 35-28.

Η αντίδραση και το πείσμα του ΑΓΣΙ βγήκαν σταδιακά στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με πρωταγωνιστή τον Μάκη Καλογεράτο που είχε 10 πόντους, πήρε τα ηνία στο σκορ με 50-49 στο 30΄. Κομβικοί οι Δαβάνης και Παπαδόπουλος στο να καταφέρει η ομάδα τους να κλειδώσει τη νίκη, καθώς είχαν τους 16 από τους 18 πόντους που σημείωσε ο ΑΓΣΙ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τελικό σκορ 68-62, με τον ΑΓΣΙ να ανεβαίνει βαθμολογικά μετά την 3η νίκη του. Σε προβληματισμό και σκέψεις περιήλθαν οι Ίκαροι μετά από αυτό το αποτέλεσμα, με τον Κώστα Σδράκα να υποβάλει την παραίτησή του και αυτή να γίνεται δεκτή από τη διοίκηση της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 35-28, 49-50, 62-68

Διαιτητές: Σελεβός-Κολοκυθάς

Ίκαροι Τρικαλων (Σδράκας): Φρύδας 2, Βλάχος 5(1), Κολότσιος 12(2), Κρεμμύδας, Κατσαρές 3(1), Τζορμπατζάκης 8(2), Μέξης 2, Τζιοβάρας 3(1), Μπαρμπαρούσης, Γκιουλέκας 12(2), Μπάρδας 3, Μακρής 12

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Γυφτάκης 8, Σαχπατζίδης 2, Καλογεράτος 18(2), Σβώλης, Παπανικολάου, Μάκης 3(1), Παπαδόπουλος 13(1), Δαβάνης 24(1), Φίλιος