Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου 2019

Άκτιος Απόλλων-Απόλλων Μεσολογγίου 61-63

Την ήττα με σκορ 61-63 γνώρισε ο Άκτιος Απόλλων στο ΔΑΚ Πρέβεζας από τον Απόλλων Μεσολογγίου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Νότιου ομίλου στο πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Αναλυτικά το δελτίο τύπου του Άκτιου Απόλλων:

Δεν κατάφερε η ομάδα μας να συνεχίσει το σερί των θετικών αποτελεσμάτων καθώς το Σάββατο 7/12 γνώρισε την ήττα εντός έδρας με 61-63 από τον Απόλλων Μεσολογγίου.

Η ομάδα μας παρά το νωθρό ξεκίνημα κατάφερε να πάρει μικρό προβάδισμα στο σκορ και να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο με διαφορά 4 πόντων ωστόσο πολλά κενά διαστήματα και έλλειψη συγκέντρωσης στο 2ο δεκάλεπτο έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να προσπεράσουν με 3 αλλά το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα μας ισόπαλη 28-28. Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας έχασε τη συνοχή της και τα πολλά λάθη οδήγησαν σε εύκολα καλάθια της ομάδας του Μεσολογγίου που έχτισαν μια διαφορά που άγγιξε τους 15 πόντους. Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες μας βρήκαν ψυχικά αποθέματα και με συνεχόμενες καλές άμυνες κατάφεραν να «γυρίσουν» το παιχνίδι και να προηγηθούν με 2 στο τελευταίο λεπτό ωστόσο η αστοχία στις ελεύθερες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα στοίχισε στην ομάδα μας και οδήγησε στο τελικό 61-63.

Δεκάλεπτα: 16-12, 12-16, 14-23, 19-12

Άκτιος Απόλλων (Δημολίτσας): Ράπτης 6, Πανταζής 2, Κίτσιος 2, Χρυσανθόπουλος 2, Τζάλλας 2, Σκαμνέλος 21(4), Παπαμιχαήλ 16(2), Γκέλης, Ευθυμίου 4, Αρβανιτίδης, Τσέτσικας 6.

Η ομάδα μας την επόμενη αγωνιστική θα ταξιδέψει στο Αντίρριο όπου θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή Μοναστηρακίου.