Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019

Αίας Άρτας-Α.Γ.Ο.Φ. 58-60: Ανεβαίνει ο Α.Γ.Ο.Φ. με δυάδα "φωτιά"

Με τους Σπύρο Μάλλιο και Γιάννη Ροντογιάννη να κάνουν για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι τη διαφορά, ο Α.Γ.Ο.Φ. του Αρίστιππου Χαντέλη κατέκτησε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και 3η συνολικά στο πρωτάθλημα χθες το απόγευμα στο Τ9 Άρτας, απέναντι στον Αίαντα, με 60-58. Από 19 πόντους σημείωσαν οι δύο παίκτες του Α.Γ.Ο.Φ., με τον Δούβλη να προσθέτει 10. Ο Μάλλιος μάλιστα έβαλε το κρίσιμο καλάθι που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος, κάνοντας το 60-58. Μπούγιας με 21 και Τσιλιγιάννης με 15 οι καλύτεροι των Αρτινών.

Οι παίκτες του Χαντέλη πραγματοποίησαν ιδανική πρώτη περίοδο, παίρνοντας τα ηνία στο σκορ με 20-11 στο 10΄. Ο Αίας είναι ομάδα που δεν τα παρατάει και βγάζει πάντοτε αντίδραση. Έτσι έγινε και χθες, με τους Αρτινούς με επιμέρους 17-8 να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (28-28).

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τον Α.Γ.Ο.Φ. να έχει ένα +3 στο τέλος της (47-44), για να φτάσουμε στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο, εκεί όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι και τα τελευταία επτά δευτερόλεπτα, όταν ο Σπύρος Μάλλιος με μεγάλο καλάθι έκανε το 60-58 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Ο Αίας Άρτας έχει παράπονα από τον δεύτερο διαιτητή της αναμέτρησης, καθώς όπως υποστηρίζει πήρε πάνω του κάποια κρίσιμα σφυρίγματα που κόστισαν.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-28, 44-47, 58-60

Διαιτητές: Γεροδήμος-Εδιαρόγλου

Αίας Άρτας: Κώστας 2, Φορτοτήρας 7, Μπούγιας 21(4), Τσίκος 3, Τσιλιγιάννης 15(1), Παπαμιχαήλ 10

Α.Γ.Ο.Φ. (Χαντέλης): Ντούσκος 1, Μπίρης, Χασκής, Ροντογιάννης 19(3), Γείτονας 4, Παπαρούνης, Κακατσίδης 7(1), Δούβλης 10, Μάλλιος 19(3)