Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2019

ΑΓΣΙ (U 20)-Πρωτέας Ηγουμενίτσας 78-72: Έσπασε το αήττητο του Πρωτέα με το "αχτύπητο" δίδυμο Χρήστου-Σβώλη

Μεγάλη νίκη για τον ΑΓΣΙ (U 20) επί του Πρωτέα Ηγουμενίτσας στο Νέο Κλειστό με 78-72, μία νίκη που βελτίωσε ακόμα περισσότερο το φετινό του ρεκόρ (3-2) και παράλληλα έσπασε το αήττητο της ομάδας του Αλεξίου. Τρομερή εμφάνιση από τον Βασίλη Χρήστου που είχε 23 πόντους με 5 εύστοχα τρίποντα, με τον Γιώργο Σβώλη να είναι επίσης εξαιρετικός με 17 και τους Χαρίτο και Τερζόπουλο να προσθέτουν 14 και 11 αντίστοιχα. Από τον Πρωτέα, που αγωνίστηκε με 8 παίκτες και μάλιστα στάθηκε απίστευτα άτυχος χάνοντας τον Γραμόζη με τραυματισμό και τον Δρίκο με διάστρεμμα, ξεχώρισαν οι Δηλαβέρης με 26 και Σωτηρίου με 24.

Πάνος, Χαρίτος, Τερζόπουλος, Χρήστου και Μύτταρης ήταν οι αρχικές επιλογές του Κωνσταντίνου Ηλιάδη, με τον Σπύρο Αλεξίου στην αντίπερα όχθη να επιλέγει να ξεκινήσει το παιχνίδι με τους Μπέζα, Γραμόζη, Σωτήριου, Δηλαβέρη και Δρίκο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-4 στο 5΄, με τον Πρωτέα να χάνει νωρίς νωρίς τον εξαιρετικό φέτος Αλέξανδρο Γραμόζη, ο οποίος τραυματίστηκε σε προσπάθεια για μπάσιμο και τέθηκε νοκ-άουτ για το υπόλοιπο του αγώνα. Στο 7΄ ο ΑΓΣΙ με καταιγισμό τριπόντων έκανε το 16-6. Ο coach Αλεξίου επέλεξε να αγωνιστεί με ζώνη 2-1-2 στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, εξαιτίας και των πολλών απουσιών που είχε να αντιμετωπίσει, προκειμένου να προστατευθούν οι παίκτες του από τα φάουλ. Το δεκάλεπτο έληξε με τους παίκτες του Ηλιάδη μπροστά με 22-10, με τον Σβώλη να έρχεται φουριόζος από τον πάγκο βοηθώντας σημαντικά. Για τους φιλοξενούμενους ο Δηλαβέρης είχε τους 6 από τους 10 πόντους.

Με τον Δηλαβέρη να συνεχίζει να κάνει ζημιά στο post, ο Πρωτέας με σερί 7-0 μείωσε σε 22-17, με τον Σβώλη με νέο τρίποντο να "σπάει" αυτό το σερί (25-17). Ο Χαρίτος με 2/2 βολές, μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Μπέζα, έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (27-17), με τους γηπεδούχους να προηγούνται ακόμα και με +15 στα μισά της περιόδου (32-17 στο 15΄). Η ζώνη του Πρωτέα τιμωρήθηκε στο πρώτο ημίχρονο από τους παίκτες του Ηλιάδη, οι οποίοι ευστόχησαν σε 8 τρίποντα. Ο Πρωτέας άρχισε να "ροκανίζει" το προβάδισμα του ΑΓΣΙ, μειώνοντας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σωτηρίου στους 7 στο 20΄ (44-37 σκορ ημιχρόνου).

Στο 25΄ οι παίκτες του Ηλιάδη διατηρούσαν ένα προβάδισμα 6 πόντων (50-44), με τον Χρήστου λίγο αργότερα με δύο μεγάλα τρίποντα να φέρνει την ομάδα του στο +9 (56-47). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 6 (56-50), με τον Τερζόπουλο με καλάθι και φάουλ να επαναφέρει τη διαφορά στους 9 (59-50). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 61-51.

Με 5-0 σερί του Πρωτέα ξεκίνησε η τελευταία περίοδος (61-56), όμως οι Ηγουμενιτσιώτες στάθηκαν εκ νέου άτυχοι, με τον ψηλό της ομάδας Αλέξανδρο Δρίκο να γυρίζει τον αστράγαλό του και να τίθεται εκτός για τα τελευταία περίπου 8 λεπτά του αγώνα. Μπέζας με τρίποντο και Δηλαβέρης με σουτ από τα 4 μέτρα έφεραν την ομάδα τους κοντά στο σκορ (64-61), όμως λίγο αργότερα ο αρχηγός του Πρωτέα, Κωνσταντίνος Μπέζας, αποβλήθηκε, με αποτέλεσμα ο coach Αλεξίου να μην έχει κανέναν παίκτη στον πάγκο του για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Χρήστου και και Μήτταρης ανέβασαν τη διαφορά κοντά στους 10 (70-61 στο 34΄), ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο του Σβώλη ο ΑΓΣΙ έδειχνε να "καθαρίζει" τη νίκη. Με επιμέρους 9-1 οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, με την ομάδα του Ηλιάδη να φτάνει σε μία πολύτιμη νίκη με το τελικό 78-72.

Ο Βασίλης Χρήστου είναι παίκτης που διαθέτει τρομερό σουτ και το πιστοποίησε και σήμερα, βάζοντας πολλά μεγάλα τρίποντα. 23 πόντοι ο συνολικός του απολογισμός με 5 εύστοχα τρίποντα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Εξαιρετικός στο σημερινό παιχνίδι ο Γιώργος Σβώλης, ερχόμενος από τον πάγκο. Είχε 17 πόντους με 3 εύστοχα τρίποντα και ήταν κομβικός στην 3η νίκη της ομάδας του.

Το επιμέρους 13-2 που έτρεξε η ομάδα του Ηλιάδη όταν ο Πρωτέας είχε μειώσει σε 64-61, ήταν καθοριστικό για να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 44-37, 61-51, 78-72

Διαιτητές: Βίνης-Λειβαδίτης

ΑΓΣΙ U 20 (Ηλιάδης): Πάνος 5(1), Χαρίτος 14(2), Σβώλης 17(3), Ντάτσης 2, Τερζόπουλος 11(2), Γεωργονίκος, Ζαχάρτζης, Παπαγερωργίου, Μύτταρης 6, Χρήστου 23(5)

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αλεξίου): Παππάς Π. 3(1), Γραμόζης, Παππάς Α. 6(1), Μπέζας 6(2), Σωτηρίου 24(2), Δήμος, Δηλαβέρης 26(1), Δρίκος 7