Σάββατο, 30 Νοεμβρίου 2019

Β΄ Εθνική: Εκτός έδρας για το 9Χ9 ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα


Εκτός έδρας αποστολή περιλαμβάνει η 9η αγωνιστική για τον ΠΑΣ Γιάννινα του Θωμά Κωστόπουλου, ο οποίος θέλει να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί των 8 αγώνων που τρέχει.

Το Στρατώνι (3-5) είναι ο αντίπαλος του ΠΑΣ Γιάννινα (8-0), μία ομάδα που είχε κερδίσει τους Γιαννιώτες στην αρχή της χρονιάς για το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας με 93-83, σε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι, καθώς η πορεία των δύο μονομάχων στο πρωτάθλημα είναι εντελώς αντίστροφη, με τον ΠΑΣ να είναι αήττητος και στην κορυφή της βαθμολογίας και το Στρατώνι να βρίσκεται εντός "διακεκαυμένης ζώνης", αφού είναι στην 13η θέση.

Εκτός έδρας παιχνίδι και για τη 2η Δόξα Λευκάδας (7-1), που φιλοξενείται από τον Έσπερο Λαμίας (1-7), που βρίσκεται σε δύσκολη βαθμολογική θέση. Τα Φάρσαλα (6-2) θα επιδιώξουν να επιστρέψουν στις νίκες, απέναντι στην πάντα υπολογίσιμη και δυνατή Γέφυρα (3-5), ενώ το ίδιο θα προσπαθήσει να κάνει και η Καβάλα (5-3), υποδεχόμενη τον Πρωτέα Γρεβενών (4-4). Μεγάλο ντέρμπι αναμένεται να πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη, με τον Ερμή Λαγκαδά (5-3) να υποδέχεται τον Πολύγυρο (5-3), με τις δύο ομάδες να είναι ισόβαθμες. Η Χ.Α.Ν.Θ. (4-4) θα προσπαθήσει να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών το οποίο τρέχει, αγωνιζόμενη στην έδρα της Κομοτηνής (2-6).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

Κυριακή 1 Δεκεμβρίου

Στρατώνι-Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κλειστό Γυμναστήριο Αρναίας 17:00)

Έσπερος Λαμίας-Δόξα Λευκάδας (ΔΑΚ Λαμίας "Χαλκιοπούλειο" 17:00)

Φάρσαλα-Γέφυρα (Κλειστό Γυμναστήριο Φαρσάλων 17:00)

Καβάλα-Πρωτέας Γρεβενών (ΔΑΚ Καβάλας "Αλεξάνδρα Δήμογλου 17:00)

Ερμής Λαγκαδά-Πολύγυρος (ΔΑΚ Λαγκαδά 17:00)

Κομοτηνή-Χ.Α.Ν.Θ. (ΔΑΚ Κομοτηνής 17:00)

Ευκαρπία-Αίας Ευόσμου (ΔΑΚ Ευκαρπίας 18:00)

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής (ΔΑΚ Πεύκων 17:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα 16 (8-0)
2. Δόξα Λευκάδας 15 (7-1)
3. Φάρσαλα 14 (6-2)
4. Καβάλα 13 (5-3)
5. Ερμής Λαγκαδά 13 (5-3)
6. Πολύγυρος 13 (5-3)
7. Ευκαρπία 13 (5-3)
8. Πρωτέας Γρεβενών 12 (4-4)
9. Χ.Α.Ν.Θ. 12 (4-4)
10. Μαχητές Πεύκων 11 (3-5)
11. Αίας Ευόσμου 11 (3-5)
12. Γέφυρα 11 (3-5)
13. Στρατώνι 11 (3-5)
14. Κομοτηνή 10 (2-6)
15. Έσπερος Λαμίας 9 (1-7)
16. Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής 8 (0-8)

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου