Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2019

Αίας Άρτας-Θρύλος Ιωαννίνων 58-54: Μπούγιας και Παπαμιχαήλ λύγισαν τον ελλιπή Θρύλο

Με τον Μπούγια να πετυχαίνει 20 πόντους και τον αρχηγό Παπαμιχαήλ να έχει 15, ο Αίας Άρτας κατέκτησε τη 2η νίκη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του ελλιπή Θρύλου Ιωαννίνων με 58-54. Η ομάδα του Δημοσθένη Ντάσιου αγωνίστηκε με πάρα πολύ σημαντικές απουσίες, μιας και δεν ταξίδεψαν στην Άρτα οι Ντρίτσος (τραυματίας), Παπούδος, Καραγιάννης και Κονταξής. Σιαραψής με 15 και ο νεαρός Πάλιογλου με 12 οι κορυφαίοι των φιλοξενούμενων.

Οι Αρτινοί ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με +5 στο 10΄ (19-14), με τον Μπούγια να κάνει τη δουλειά, έχοντας ήδη 9 πόντους. Με τον Παπαμιχαήλ να παίρνει τα ηνία επιθετικά, ο Αίας έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 30-23.

Οι παίκτες του Θρύλου είχαν τις απαντήσεις στην τρίτη περίοδο, όπου με επιμέρους 18-11 και πρωταγωνιστές τους Σιαραψή, Πάλιογλου και Παπαζυγούρα που σημείωσαν και τους 18 πόντους της ομάδας τους, ισοφάρισαν σε 41-41 στο 30΄. Ο Μπούγιας πήρε και πάλι το όπλο του στο τελευταίο δεκάλεπτο, βοηθώντας τον Αίαντα να φτάσει στη μεγάλη νίκη με 58-54. Για πάνω από 30΄ λεπτά ο coach Ντάσιος επέλεξε να αγωνιστεί με άμυνα ζώνης 2-1-2, λόγω των λιγοστών επιλογών που είχε στον πάγκο του.

Επόμενο παιχνίδι για τον Αίαντα Άρτας στις 30 Νοεμβρίου, απέναντι στον Πρωτέα Ηγουμενίτσας. Ο Θρύλος Ιωαννίνων, αγωνίζεται την επόμενη Κυριακή απέναντι στον Α.Γ.Ο.Φ., στο επαναληφθέν παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 30-23, 41-41, 58-54

Διαιτητές: Γαληνός-Γιαννούλης

Αίας Άρτας (Τάτσης): Κώστας 9, Τσιλιγιάννης Δ., Φορτωτήρας 6, Μπούγιας 20(4), Τσιλιγιάννης Θ. 3, Μητρογιάννης, Βάρδιας 1, Τσαμπάς 4, Παπαμιχαήλ 15(2)

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος): Πάλιογλου 12(2), Σιαραψής 15(1), Παπαζυγούρας 4, Βελογιάννης 3(1), Ντόντης 6, Κρανής 9, Στραγάλης 4, Μπιλανάκης 1