Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019

Θρύλος Ιωαννίνων-Κερκυραϊκός 63-50: Πρεμιέρα με το δεξί για την ομάδα του Ντάσιου (photos)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τη θητεία του στον πάγκο του Θρύλου Ιωαννίνων ο Δήμος Ντάσιος, με την ομάδα του να επικρατεί με 63-50 του Κερκυραϊκού, στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν. Μεγάλη εμφάνιση από τον Κονταξή στην επιστροφή του στο Θρύλο με 23 πόντους, Ακολούθησε ο Σπύρου με 11. Απών ο Καραγιάννης εξαιτίας ίωσης που τον ταλαιπωρεί.

Στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Κονταξή να πιάνει από νωρίς δουλειά (7 πόντοι), οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-12. Με τους Κονταξή και Σπύρου να είναι οι κύριοι επιθετικοί άξονες της ομάδας, ο Θρύλος έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 33-29.

Η τρίτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από τις δυνατές και σκληρές άμυνες. Η ομάδα του Ντάσιου εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική μέρα του αριστερόχειρα forward, συνεχίζοντας να τον τροφοδοτεί. Στο 30΄ το σκορ ήταν 46-38. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κρανής βγήκε μπροστά, βοηθώντας τους γηπεδούχους να φτάσουν στη νικηφόρα πρεμιέρα. Τελικό σκορ 63-50, με το Θρύλο να αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική τον Α.Γ.Ο.Φ. εκτός έδρας. Αντίθετα ο Κερκυραϊκός θα υποδεχθεί τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 33-29, 46-38, 63-50

Διαιτητές: Ντάγκας-Κληματάς

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος): Ντρίτσος 2, Παπούδος 9(2), Σπύρου 11(1), Πάλιογλου, Σιαραψής 4(1), Παπαζυγούρας, Κονταξής 23, Ντόντης 4, Κρανής 6(1), Μπιλανάκης 4

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης