Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου 2019

Ήττα από τη "Σελεσάο" και τώρα τελικός με Νέα Ζηλανδία

Την ήττα με σκορ 79-78 γνώρισε η Ελλάδα από τη Βραζιλία στο δεύτερο παιχνίδι της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας. Μεγάλη εμφάνιση για τους Βραζιλιάνους από τον Άντερσον Βαρεζάο που σταμάτησε στους 22 πόντους προκαλώντας πολλά τεράστια προβλήματα στο ζωγραφιστό στην Εθνική. Τελικός για την πρόκριση στους "16" το ματς της Πέμπτης κόντρα στη Νέα Ζηλανδία.

Η "Γαλανόλευκη" δεν κατάφερε να διαχειριστεί σωστά το προβάδισμα των 17 πόντων με το οποίο προηγήθηκε λίγο πριν το ημίχρονο (40-23). Οι Βραζιλιάνοι με επιμέρους 49-38 στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενοι τις κακές επιλογές των Ελλήνων στην επίθεση, διπλασίασαν τις νίκες τους στο τουρνουά, υποχρεώνοντας την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου στην πρώτη της ήττα. Ο Άτσο Πέτροβιτς ήταν πολύ διαβασμένος αντιμετωπίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα τον Γιάννη Αντετόκουνμπο που σημείωσε 13 πόντους. Εξαιρετικός για την Εθνική ο Γιώργος Πρίντεζης με 20 πόντους και ένα τεράστιο τρίποντο που έφερε το παιχνίδι στα ίσια (76-76) μόλις 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Διψήφιος και ο Καλάθης με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Καλή εμφάνιση και από τον Κώστα Σλούκα που είχε 9 πόντους και 11 ασίστ. Μάλιστα ο guard της Φενέρμπαχτσε είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Με το σκορ στο 79-76, οδηγήθηκε στη "γραμμή της φιλανθρωπίας" για να εκτελέσει τρεις βολές, μετά το φάουλ που του έκανε ο Λουσάντα. Ο Σλούκας έβαλε τις δύο πρώτες, όμως στην τρίτη ο Καμπόκλο έδιωξε νόμιμα την μπάλα πάνω από τη στεφάνη, με τη "Σελεσάο" να πανηγυρίζει τη νίκη.

Η Εθνική καλείται πλέον την Πέμπτη, στις 15:00, να υπερκεράσει το εμπόδιο της Νέας Ζηλανδίας προκειμένου να κλείσει θέση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78

Βραζιλία (Πέτροβιτς): Ματέους, Χουέρτας 2, Λους 4, Λουσάντα, Μπενίτε, Μπαρμπόσα 13, Γκαρσία 13 (6 ασίστ), Μαρκίνιος 15, Καμπόκλο 8 (10 ριμπ.), Λίμα, Φελίτσιο 2, Βαρεζάο 22 (9 ριμπ.)

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης, Καλάθης 16 (7 ριμπ., 4 ασίστ), Μπουρούσης 4, Σλούκας 9 (11 ασίστ), Βασιλόπουλος, Γ. Αντετοκούνμπο 13, Θ. Αντετοκούνμπο, Πρίντεζης 20, Παπανικολάου 5 (5 ριμπ.), Παπαπέτρου 7, Μάντζαρης, Παπαγιάννης 4

Φωτογραφία: Hellenic Basketball Federation (Facebook)