Κυριακή 26 Μαΐου 2019

Έκανε το πρώτο βήμα για τη Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ ο Σπάρτακος (U 21)

Ο Σπάρτακος (U 21) υπερασπίστηκε την έδρα του επικρατώντας του Ποσειδώνα Παξών με 45-39, έχοντας κορυφαίους τους Δήμο (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κοσμά (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Κύρκο (8 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 2 κοψίματα).
Για να εξασφαλίσει την άνοδο στη Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ θα πρέπει να υπερασπιστεί το +6 του πρώτου αγώνα στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς απέναντι στον Ποσειδώνα. Το παιχνίδι επισκιάστηκε από το σοβαρό τραυματισμό του Βασίλη Βαράκα, με τους παίκτες του Γιάννη Καΐκα να αφιερώνουν τη σπουδαία νίκη στον άτυχο συμπαίκτη τους.

Η άμυνα του Σπάρτακου ήταν καταπληκτική σε όλο το παιχνίδι και ήταν το στοιχείο που τον οδήγησε στη νίκη. Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 15-8, όμως οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 17-11 κατόρθωσαν να μειώσουν στον πόντο στο ημίχρονο (26-25). Στο τρίτο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες και δεν παίχτηκε καλό μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 31-31. Οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να κατακτήσουν το ροζ φύλλο και το απέδειξαν με το 14-8 επιμέρους που έτρεξαν στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας στο τελικό 45-39.

Σπάρτακος: 8/34 δίποντα (24%), 4/27 τρίποντα (15%), 17/25 βολές (68%), 37 ριμπάουντ (28 αμυντικά, 9 επιθετικά), 5 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 11 λάθη

Τα δεκάλεπτα: 15-8, 26-25, 31-31, 45-39

Διαιτήτες: Καννής, Βίνης

Σπάρτακος(Καΐκας): Μπεσίρης 2 (3 ριμπ., 2 ασίστ.), Δήμος 14 (3/7 δίποντα, 8/12 βολές, 7 ριμπ., 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Δούτσης 3 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπ.), Κοσμάς 11 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπ.), Κούργιας 7 (2/5 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπ., 2 κλεψίματα), Κύρκος 8 (1/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10 ριμπ., 2 κοψίματα), Σοσώνης, Τσέκης