Κυριακή 31 Μαρτίου 2019

ΠΑΣ...για άνοδο στη Β΄ Εθνική! (vid,pics)

Έχει πάρει φόρα και δεν σταματάει πουθενά ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος επικράτησε του Εύαθλου Πολυκάστρου με 76-56, πανηγυρίζοντας την 6η συνεχόμενη νίκη του. Πέντε βήματα έχουν μείνει πλέον για την πραγματοποίηση του ονείρου της ανόδου στη Β΄ Εθνική.
Πανάρας και Μάντζιος Δ. οι κορυφαίοι για τον ΠΑΣ με 15 πόντους, με τους Πρέντζα και Γεωργίου να έρχονται από τον πάγκο για να σημειώσουν από 14 και 13 αντίστοιχα. Ημερίδης με 14, Τσελέκης με 13 και Σιδηρόπουλος με 12 ξεχώρισαν για τον Εύαθλο.

Χωρίς τον Βασίλη Πάτρα παρατάχθηκε για ακόμα ένα παιχνίδι ο ΠΑΣ, με τον ψηλό του Κωστόπουλου να αναρρώνει από τον τραυματισμό του στον αστράγαλο. Ο προπονητής των γηπεδούχων επιφύλασσε κάποιες εκπλήξεις στην αρχική του πεντάδα, με τον Τσίρμπα-Αναγνώστου να ξεκινάει στον "άσσο", έχοντας μαζί του στην περιφέρεια τους Γιωτάκη και Πανάρα. Καραγκιολίδης και Μάντζιος Δ. συνέθεσαν το δίδυμο ψηλών. Μουδιασμενό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που έμειναν πίσω στο σκορ με 6-0 στο 3΄. Ο Κωστόπουλος κάλεσε αμέσως τάιμ-άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του και πέρασε τον Γεωργίου στο παιχνίδι. Ο Πανάρας με τρίποντο έσπασε το ρόδι για τον ΠΑΣ, όμως ο Ημερίδης απάντησε με τον ίδιο τρόπο (3-9). Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εμφανώς βελτιωμένη και "τρέχοντας" σερί 7-0 πήρε τα ηνία με 10-9 στο 6΄. Με τον Γεωργίου να ηγείται επιθετικά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 17-14.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι παίκτες του Κωστόπουλου διατηρούσαν το μικρό προβάδισμα των τριών πόντων (20-17), όμως ο Εύαθλος προσπέρασε με 21-20. Ο Καραγκιολίδης με τρίποντο έβαλε ξανά την ομάδα του στην πρωτοπορία (23-21 στο 13΄), με τον Μάντζιο Δ. με έμμεσο τρίποντο να ανεβάζει τη διαφορά στους πέντε (26-21). Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Αθανασίου και Παπαδόπουλο "έτρεξαν" σερί 6-0 παίρνοντας βραχεία κεφαλή (27-26 στο 16' ). Οι παίκτες του ΠΑΣ παίρνοντας δύναμη από την κερκίδα, ήταν σειρά τους να "τρέξουν" σερί 5-0 με Καλάθι του Καραγκιολίδη και τρίποντο του Πανάρα (31-27). Τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον ΠΑΣ Γιάννινα μπροστά με 34-29.

Εκρηκτική εκκίνηση στην τρίτη περίοδο για τον ΠΑΣ που με πρωταγωνιστή τον Μάντζιο (5 σερί πόντοι) ανέβασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (39-29 στο 22' ). Ο Εύαθλος με 6-0 σερί και μπροστάρη τον Τσελέκη μείωσε στους τέσσερις (39-35), όμως δύο τρίποντες "βόμβες" των Πανάρα και Πρέντζα έφεραν και πάλι το +10 για την ομάδα του Κωστόπουλου (45-35). Η άμυνα του ΠΑΣ ήταν εξαιρετική στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 21-10 προηγήθηκε με 55-39 στο 30΄.

Με τον Πρέντζα να αναλαμβάνει ολοένα και περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά άνω των είκοσι πόντων στο 34΄ (65-44). Ο Πρέντζας μέτρησε 9 πόντους με τρία τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο συνεισφέροντας τα μέγιστα στο να "καθαρίσει" η ομάδα του τη νίκη. Ο νεαρός Πιστιόλης πρόσφερε και αυτός 4 πόντους στα περίπου πέντε λεπτά που αγωνίστηκε με τον ΠΑΣ να φτάνει τις 16 νίκες στη χρονιά και να ετοιμάζεται για εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στον πάντα υπολογίσιμο Μαντουλίδη.

Κορυφαίος του παρκέ ο Θοδωρής Πανάρας έκανε τη διαφορά στο σημερινό παιχνίδι. 15 πόντοι με 4 τρίποντα και ηγετική παρουσία από τον πολύπειρο σκόρερ που κατηύθυνε συνεχώς εξαιρετικά τους συμπαίκτες του.

Μάνζιος Δ. και Πρέντζας ήταν εξαιρετικοί στο σημερινό ματς. Ο Μάντζιος είχε 15 με τρομερή παρουσία στο αμυντικό κομμάτι, όπου μέτρησε 5 κοψίματα. Ο Πρέντζας πρόσφερε 14 πόντους με 4 τρίποντα και κυρίως ηρεμία και σωστές επιλογές στην επίθεση.

Το καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων με το 21-10 επιμέρους τους έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθούν με 55-39 στο 30΄.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-29, 55-39, 76-56

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Χρυσάφης

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Γεωργίου 13, Πανάρας 15(4), Τσίρμπας-Αναγνώστου, Πρέντζας 14(4), Καραγκιολίδης 9(1), Μάντζιος Π., Μάντζιος Δ. 15, Πάτρας, Πανταζής 6(1), Πιστιόλης 4, Γιωτάκης

Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 3(1), Ημερίδης 14(2), Μαρκόπουλος 3, Αθανασίου 8(1), Κώστα, Ζωϊτσούδης, Τσελέκης 13(1), Σιδηρόπουλος 12(1), Κουτούλας 3(1)