Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2019

Υγιεινός περίπατος στην Κέρκυρα για το IBC και 12/12

Ένα ακόμα ροζ φύλλο στη φετινή σεζόν κατέκτησε το IBC, νικώντας με 79-64 τον Ιόνιο και έκανε το 12/12.
Από την αρχή του αγώνα η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου είχε τα ηνία στο σκορ και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη αντίσταση από τους Φαίακες. Μπάλλας με 23 και Τσατάλας με 20 ξεχώρισαν για το IBC, με τον Παπαγκίκα να έχει 30 για τον Ιόνιο.

Με τον Τσατάλα να ξεκινάει φουριόζος, έχοντας τους 10 από τους 26 πόντους της ομάδας του, το IBC προηγήθηκε με 26-17 στο 10΄. Στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με δεκαπέντε πόντους (48-33), με τον Μπάλλα να έχει αναλάβει πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση με 9 πόντους στην περίοδο.

Ο κόουτς Παπαδόπουλος είδε την ομάδα του να παίζει καταπληκτική άμυνα στην τρίτη περίοδο, όπου δέχτηκε μόλις 7 πόντους και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι, με μια διαφορά που ήταν δύσκολο να καλυφθεί από τους γηπεδούχους (67-40). Με το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα οι φιλοξενούμενοι έδειξαν κάποια σημάδια χαλάρωσης, με αποτέλεσμα ο Ιόνιος με 24-12 επιμέρους να μειώσει στο τελικό 79-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 33-48, 40-67, 64-79

Διαιτητές: Θώμος, Μπουχαγιάρ

Ιόνιος(Δεσύλλας): Μητσούλης 2, Κεραμίδας 2, Αθανασίου 9, Γεωργοπάνος 2, Γκιουλέας Μ.7(1), Ρέτσης, Παπαγκίκας 30(2), Γκιουλέας, Ζήρας, Στραβοράβδης, Καντάς 12(1)

IBC(Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Βάσης 5, Κακατσίδης 4, Τσιτσώνης 11(3), Κουλουμπής, Καραμπίνης 4(1), Πατραμάνης Αρ., Πατραμάνης Κ., Τσατάλας 20, Δάσκαλος 4(1), Τσιρώνης 8(2), Μπάλλας 23