Δευτέρα 21 Ιανουαρίου 2019

Πήρε "κεφάλι" στη μάχη της ανόδου ο Πρωτέας Γρεβενών, χαμός στην πρώτη τετράδα!

Δύο ήττες ήταν ο απολογισμός των γιαννιώτικων ομάδων στα ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής.
Ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα του Θωμά Κωστόπουλου γνώρισε τη δεύτερη ήττα στη σεζόν, στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στον Πρωτέα Γρεβενών, με 71-65. Οι Γιαννιώτες πλήρωσαν το κακό ξεκίνημά τους με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 46-28. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εμφανώς καλύτεροι, όμως δεν πρόλαβαν να κάνουν την ανατροπή. Πλέον ο ΠΑΣ υποχώρησε στη δεύτερη θέση μαζί με Δόξα Λευκάδας, υστερεί όμως στην ισοβαθμία λόγω της ήττας στο μεταξύ τους παιχνίδι. Την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, θα υποδεχθεί τους Τιτάνες Παλαμά στο κλειστό της Λιμνοπούλας.

Ο ΑΓΣΙ έδωσε μεγάλη μάχη απέναντι στην έμπειρη ομάδα της Δόξας Λευκάδας, όμως "λύγισε" στην παράταση με 66-62 και έτσι υποχώρησε στην τέταρτη θέση. Οι φιλοξενούμενοι με τη χθεσινή τους νίκη έκαναν δυναμικό comeback στη διεκδίκηση της ανόδου και πλέον βρίσκονται στις προνομιούχες θέσεις. Ο ΑΓΣΙ για τη 13η αγωνιστική θα ταξιδέψει στην Πρέβεζα για να αντιμετωπίσει την Νικόπολη σε ένα κλασσικό παιχνίδι της Γ΄ Εθνικής.

Σπουδαία νίκη για του Ικάρους Τρικάλων με 66-60 επί του Ευάθλου Πολυκάστρου, αποτέλεσμα που τους ανέβασε στην έβδομη θέση, ενώ ο Μαντουλίδης με το "διπλό" μέσα στον Βόλο διατήρησε την πέμπτη θέση, ισοβαθμώντας με τους Τιτάνες Παλαμά, που εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους επικρατώντας της Νικόπολης με 84-72. Τέλος στο ντέρμπι παραμονής ανάμεσα σε Γ.Α.Σ. Μελίκης και Α.Ο.Κ. Βέροιας, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν, νικώντας την ομάδα του Κωνσταντίνου Ηλιάδη με 74-61.