Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018

Καννής και Ψιλοδημητρακόπουλος οδήγησαν τον ΑΓΣΙ(U 20) στην πρώτη εκτός έδρας νίκη

Τέλος στο αρνητικό σερί πέντε παιχνιδιών έβαλε σήμερα το απόγευμα ο ΑΓΣΙ(U 20), επικρατώντας με 76-69 του Ιονίου στην Κέρκυρα.
Ενισχυμένος με τους Χρήστο Καννή και Σπύρο Παπανικολάου, αλλά χωρίς τον τραυματία Μάρκο Μπαζάκα και χωρίς τον Βαγγέλη Αυγερινό στον πάγκο, του οποίου τη θέση ως πρώτος προπονητής για το παιχνίδι πήρε ο Άγγελος Κούκης,(βοηθός του Σοφοκλή Τσουκανέλη στην αντρική ομάδα του ΑΓΣΙ), έφυγε από το νησί των Φαιάκων με το πρώτο φετινό "διπλό".

Από το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κούκη είχε τα ηνία στο σκορ με 24-15, για να πάει στο ημίχρονο με προβάδισμα πέντε πόντων (40-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΓΣΙ(U20) ήταν απολαυστικός και με επιμέρους 19-12, προηγήθηκε με +12, βάζοντας στέρεες βάσεις για τη νίκη. Τελικό σκορ 76-69, με τον ΑΓΣΙ(U 20) να στρέφει το βλέμμα του στο ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας, κόντρα στον Θρύλο Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 35-40, 47-59, 69-76

Διαιτητές: Νάκας, Ρούγκας

ΑΓΣΙ U 20(Κούκης): Κολόκας 5, Τσίγκας 15(3), Μουστακλής 2, Κονταξής 3(1), Κωστής, Νταγκας, Ψιλοδημητρακόπουλος 18(1), Γκανιάτσας, Παπανικολάου 11(1), Καννής 22(3)