Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2018

Ασταμάτητος ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα παραμένει αήττητος στην κορυφή(vids,pics)

Το τρένο του Βίκου ΠΑΣ Γιάννινα συνεχίζει την αήττητη πορεία του στη Γ΄ Εθνική. Αυτή τη φορά, ο ΠΑΣ έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Α.Ο.Κ. Βέροιας με σκορ 69-63, κατακτώντας την 4η συνεχόμενη νίκη του και σε συνδυασμό με το ρεπό του Πρωτέα Γρεβενών, βρίσκεται πλέον μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους Γιαννιώτες οι Γεωργίου και Πανάρας με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Καλό παιχνίδι και από τον Πάτρα που είχε 12, με τον Καραγκιολίδη να είναι και αυτός διψήφιος (11).

Η κλασσική και δοκιμασμένη πεντάδα ξεκίνησε για ακόμα ένα παιχνίδι τη φετινή σεζόν, δηλαδή ο Γεωργίου στον "άσσο", ο Πανάρας στο "2", ο Καραγκιολίδης στο "3", οι Μάντζιος Δ. και Πάτρας στη frontline. Ο ΠΑΣ, εκμεταλλευόμενος την δυναμική του κόσμου του, που κατέκλυσε το ΕΑΝΚΙ, μόλις στο 2΄, προηγήθηκε με 9-0. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν καταπληκτική στα πρώτα πέντε  λεπτά, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 17-2 στο 5΄. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ 24-11 υπέρ του ΠΑΣ, που είχε τον απόλυτο έλεγχο. Στο 14΄, η ομάδα του Κωστόπουλου διατηρούσε σταθερά άνετο προβάδισμα (29-13). Ένα σερί 8-0 του Α.Ο.Κ., μείωσε σε 29-21, όμως ο Καραγκιολίδης με 7 πόντους μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου, έδωσε και πάλι διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του (39-25). 13 πόντους για τον Γεωργίου στο ημίχρονο, με τον Καραγκιολίδη να προσθέτει 10.

Στο 24΄, ο ΠΑΣ είχε χτίσει ένα +15 (45-30), όμως οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 11-5, ροκάνισαν τη διαφορά (50-41 στο 28΄). Μάλιστα, κατόρθωσαν στη λήξη της περιόδου να μειώσουν στους 5 (53-48). 23-14 ήταν το συνολικό επιμέρους σκορ που έτρεξε η ομάδα του Ηλιάδη στο τρίτο δεκάλεπτο. Δύο καλάθια των Μαυρίδη και Ουσουλτζόγλου, στην αρχή της τέταρτης περιόδου, μείωσαν στον πόντο τη διαφορά (53-52). Ο Κωστόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίχτες του, οι οποίοι έβγαλαν αντίδραση. Στο 35΄, με δύο καθοριστικά καλάθια του Πάτρα, οι γηπεδούχοι πήραν αέρα 8 πόντων (62-54), ενώ με καλάθι του Πανάρα, έχτισαν και πάλι διψήφια διαφορά (64-54 στο 37΄).

Οι γηπεδούχοι, με τη στήριξη του κόσμου να τους δίνει φτερά, κατόρθωσαν από τη στιγμή που πλησίασε στον πόντο ο Α.Ο.Κ., μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού, να τρέξουν επιμέρους 16-11. Καθοριστικό το καλάθι του Γεωργίου 38΄΄ πριν τη λήξη που διαμόρφωσε το 67-60, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων για ανατροπή.

Ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα, έχοντας κάνει το 4X4, επικεντρώνεται πλέον στο ντέρμπι κορυφής που θα δώσει την επόμενη Κυριακή, κόντρα στη Δόξα Λευκάδας, εκτός έδρας, η οποία είναι επίσης αήττητη στο πρωτάθλημα έχοντας τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια (έχει πραγματοποιήσει το ρεπό της, οπότε έχει έναν αγώνα λιγότερο).

MVP

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Δημήτρη Γεωργίου, που σημείωσε 16 πόντους (τους 13 στο πρώτο ημίχρονο), όντας ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του. Καθοριστικό το εύστοχο jump shoot του 38΄΄ πριν τη λήξη, που ουσιαστικά τελειώνει τον αγώνα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Πανάρας μπορεί να μην ήταν ιδιαίτερα εύστοχος, παρόλα αυτά, σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν καθοριστικός για την ομάδα του, σημειώνοντας 11 από τους 15 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο. Αθόρυβος και ο Καραγκιολίδης, βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του με 11, ενώ και ο Πάτρας, για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν το σημείο αναφοράς του ΠΑΣ στις δύο ρακέτες.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Το 16-11 που τρέχει ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα, από το 32΄, που η διαφορά του μειώθηκε στον πόντο (53-52), μέχρι και το τέλος του αγώνα, είναι το καθοριστικότερο κομμάτι του αγώνα, στο οποίο οι παίχτες του βγάζουν εγωισμό και αρνούνται να χάσουν. Κομβικό και το καλάθι του Γεωργίου 38΄΄ πριν τη λήξη, "σκοτώνοντας" τις ελπίδες του Α.Ο.Κ. για ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 39-25, 53-48, 69-63

Διαιτητές: Παζώλης, Γεωργούλης

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα(Κωστόπουλος): Γεωργίου 16(2), Πανάρας 15(2), Τσίρμπας-Αναγνώστου 3(1), Πρέντζας 8(1), Καραγκιολίδης 11(2), Μάντζιος Π. 1, Μάντζιος Δ. 2, Πάτρας 12, Πανταζής, Πιστιόλης, Γιωτάκης 1

Α.Ο.Κ. Βέροιας(Ηλιάδης): Τρομπούκης, Ουσουλτζόγλου 10(1), Στοίτσης 3(1), Γκάνας 12(4), Βλάχος 4, Μαυρίδης 13(1), Καραδήσογλου 4, Κασάμπαλης 14, Ιωαννίδης, Καραθανάσης 3(1), Χατζηλαμπρινός, Χαραλαμπίδης