Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2018

Πήρε τη ματσάρα με τρομερό Χρύση ο ΑΓΣΙ!

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε μετά από δύο παρατάσεις, ο ΑΓΣΙ ήταν ο μεγάλος νικητής κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου, παίρνοντας το σπουδαίο "διπλό" με σκορ 94-92 και έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες.
Απίστευτη εμφάνιση από τον Αντώνη Χρύση που πέτυχε 36 πόντους, όντας καταλυτικός για την ομάδα του. Στους 20 σταμάτησε ο Θυμνιός, με τον Πουρνάρα να προσθέτει άλλους 10.Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον ΑΓΣΙ να έχει μικρό προβάδισμα (18-16), ενώ στο ημίχρονο, διατήρησε τη μικρή διαφορά των δύο πόντων (31-29).

Το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 22-13, με αποτέλεσμα η ομάδα του Τσουκανέλη να χτίζει διψήφια διαφορά (53-42), όμως οι Βολιώτες, κατόρθωσαν να καλύψουν αυτή τη διαφορά και με επιμέρους 25-14, να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, όμως καμία δεν κατάφερε να κερδίσει, με αποτέλεσμα να χρειαστεί και δεύτερη παράταση (80-80 το σκορ στην πρώτη). Τελικά ο ΑΓΣΙ κατόρθωσε να φύγει με το ροζ φύλλο, φτάνοντας στο εντυπωσιακό 94-92. 10 από τους 36 πόντους του σημείωσε στην παράταση ο Αντώνης Χρύσης.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 29-31, 42-53, 67-67(κ.α.), 80-80(α΄παρ.), 92-94(β΄παρ.)

Διαιτητές: Ταρενίδης, Παπαγεωργίου

Ολυμπιακός Βόλου(Γκουγκουτούδης): Στύλλας 12(2), Γκόγκα, Ιωνάς, Ιλτσόγλου 21(3), Κυριακόπουλος 15, Μπόγδανος 26(1), Αγριγιάννης, Μπουσκολίτης 5, Σκαμάγκας 5(1), Αναστασόπουλος 1, Χάρχαρης, Λουλούδης 7

ΑΓΣΙ(Τσουκανέλης): Καννής, Ζαμπέτης 5, Σαχπατζίδης 3(1), Αντωνίου 4, Πουρνάρας 10, Χρύσης 36(2) Μάκης 9, Παπανικολάου, Θυμνιός 20, Φίλιος 7(2), Μπαζάκας, Πρεμέτης