Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2018

Θρύλος Ιωαννίνων: Πάλεψε στην Ηγουμενίτσα αλλά λύγισε στο 4ο δεκάλεπτο

Ο Πρωτέας Ηγουμενίτσας αναδείχθηκε νικητής κόντρα στο Θρύλο Ιωαννίνων με σκορ 67-52, σε εξ΄αναβολής παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Ηγουμενίτσας, για την 3η αγωνιστικη.
Ο αγώνας ήταν μεγάλο ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους 22-10, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Εξαιρετικό ξεκίνημα για τον Θρύλο, που προηγήθηκε με 17-11 στην πρώτη περίοδο, ενώ το σκορ στο ημίχρονο ήταν 28-26, υπέρ του Πρωτέα, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Το τρίτο δεκάλεπτο κύλισε στο ίδιο μοτίβο, με τον Πρωτέα να διατηρεί μικρό προβάδισμα (45-42), για να φτάσουμε στην τελευταία περίοδο, όπου το 22-10 επιμέρους των γηπεδούχων, τους οδήγησε στην τρίτη τους φετινή νίκη.

Ο Κρανής με 14 ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον Πρωτέα, με τους Μιχαήλ με 13 και Μπάμπο με 12 να είναι επίσης διψήφιοι. 13 πόντους σημείωσε ο Τζοβάρας για τον Θρύλο, με τον Παπούδο να προσθέτει 10.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-26, 45-42, 67-52

Διαιτητές: Καννής, Ντάγκας

Πρωτέας Ηγουμενίτσας(Αλεξίου): Μιχαήλ 13(2), Κατσής 3(1), Ντούσκος, Μπέζας 4, Χαντέλης 4, Μάλλιος 6, Δηλαβέρης 9(1), Κρανής 14(1), Μπάμπος 12(2), Αθανασίου 2

Θρύλος Ιωαννίνων(Μπεζεβέγκης): Παπούδος 10, Καραγιάννης 9(1), Σκόρδος 6(1), Νυφαντής, Σιαραψής, Τζοβάρας 13(1), Ντόντης 8, Μπιλανάκης 6