Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2018

Πρώτη ήττα για τον Φαίακα στη Β΄ Εθνική

Την πρώτη του ήττα γνώρισε ο Φαίακας Κέρκυρας, εκτός έδρας από τους Μαχητές Πεύκων, με σκορ 77-65. Οι Κερκυραΐοι πλήρωσαν το κακό τέταρτο δεκάλεπτο, όταν οι Μαχητές με επιμέρους σκορ 26-16 τελείωσαν τον αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για την ομάδα του Κοντογιάννη, αφού προηγήθηκε με 24-15, ενώ στο ημίχρονο διατηρούσε προβάδισμα δύο πόντων (32-30). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 51-49, για να φτάσουμε στην τελευταία περίοδο, όπου η ομάδα του Γεροφώτη έφτασε στο τελικό 77-65. Ο Πεταλωτής ξεχώρισε για τους Κερκυραΐους με 22 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-24, 30-32, 51-49, 77-65

Διαιτητές: Ζαχαρής-Ταρενίδης Κ.

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Γεροφωτης): Βογιατζής 6 (1), Δήμας 11 (1), Μαυρίδης 13, Χατζημιχαηλιδης 7 (1), Κλωναρας, Στόλης 16, Τσιμίδης 18, Μητσάκης 6 (1), Ελευθεριάδης

Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης):  Γρίψιος 10, Ματενίδης 13 (2) Νεδέλκος 2, Σιώπης 4, Σπιτιέρης, Πεταλωτής 22 (5), Χατζόπουλος 4, Νίκας, Περούλης 10 (2), Ταουσάνης.