Κυριακή 1 Ιουλίου 2018

Με buzzer beater του Ζυγούρη κατέκτησαν την 3η θέση τα Επαγγέλματα Υγείας!

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στον Μικρό Τελικό του Εργασιακού Πρωταθλήματος, με τα Επαγγέλματα Υγείας να κατακτούν μεγαλειώδη νίκη με σκορ 87-84 με μυθικό buzzer beater του Κλέανδρου Ζυγούρη. Ακόμα και με 20 πόντους προηγήθηκε η Δωδώνη (60-40 στο 25΄),  η οποία όμως χαλάρωσε, δείχνοντας "τάσεις αυτοκτονίας" και τελικά γνώρισε την ήττα τερματίζοντας στην 4η θέση. 26 σημείωσε ο Θεοχάρους για τους νικητές, με τον Ντόντη να έχει 22. Από τη Δωδώνη ο Θώδης έκανε ένα ακόμα μεγάλο παιχνίδι με 31 πόντους, με τον Σμπόνια να έχει 25.

Ο Μικρός Τελικός θα μπορούσε κάλλιστα να χαρακτηριστεί ένα ως "τρελό παιχνίδι", με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι πολλές και συνεχόμενες. Η Δωδώνη είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγούνταν με 19 πόντους στη λήξη της τρίτης περιόδου (69-50), όμως η καταστροφική τέταρτη περίοδος, στοίχισε την ομάδα του Γεωργίου την 3η θέση. 37-15 ήταν το επιμέρους σκορ των Επαγγελμάτων Υγείας στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη Δωδώνη να παθαίνει μπλακ άουτ και να χάνει το παιχνίδι. 7 παίχτες είχε στη διάθεσή του ο προπονητής της Δωδώνης, η οποία ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σμπόνια, Χαλαύτρη, Καλόγηρο, Θώδη και Λώλη. Από την άλλη η βασική πεντάδα των Επαγγελματιών Υγείας αποτελούνταν από τους Ζούμπα, Ζυγούρη, Θεοχάρους, Λάμπρη και Ντόντη. Δυνατό ξεκίνημα για τη Δωδώνη που προηγήθηκε με 7-2 στο 4΄, ενώ στο 8΄διατηρούσε το προβάδισμά της (13-8). Τελικά η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Γεωργίου μπροστά με 20-12. Ο Ντόντης ήταν κυρίαρχος στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου και με 6 προσωπικούς πόντους και ένα καλάθι του Ντιναλέξη, οι Επαγγελματίες Υγείας έτρεξαν σερί 8-0, ισοφαρίζοντας σε 20-20 στο 13΄. Ντιαναλέξης και Θεοχάρους άρχισαν να "ανεβάζουν στροφές" στην επίθεση, και με νέο σερί 8-2, η ομάδα του Ζούμπα προηγήθηκε με 28-22 στο 15΄. Οι παίχτες του Γεωργίου αφυπνίστηκαν και ήταν καταιγιστικοί στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου. Με σερί 20-2, όχι μόνο πέρασαν μπροστά στο σκορ στη λήξη του ημιχρόνου, αλλά έχτισαν και διψήφια διαφορά (42-30). Το τελευταίο καλάθι της περιόδου, σημειώθηκε από δυναμική προσπάθεια του Θώδη. Από τους 20 πόντους τους 17 σημείωσαν οι Σμπόνιας και Θώδης, οι οποίοι είχαν εντυπωσιακή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο. 31 από τους 42 πόντους της ομάδας του είχαν οι Σμπόνιας και Θώδης (15 και 16 αντίστοιχα). Από τα Επαγγέλματα Υγείας ξεχώριζαν οι Ντιναλέξης και Ντόντης έχοντας σημειώσει από 10 πόντους ο καθένας.

Στο 24΄, η Δωδώνη διατηρούσε σταθερά προβάδισμα άνω των 10 πόντων (53-38) και μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα, με σερί 7-2, η διαφορά έφτασε τους 20 (60-40). Η απάντηση των Επαγγελματιών Υγείας ήρθε με σερί 8-0, με τους 6 πόντους να τους πετυχαίνει ο Θεοχάρους (60-48 στο στο 27΄). Νέο σερί 8-0 από την ομάδα του Γεωρίου, έστειλε εκ νέου τη διαφορά στους 20 (68-48 στο 29΄). Στην τελευταία περίοδο, η κατάσταση ανατράπηκε πλήρως. Η άμυνα της Δωδώνης κατέρρευσε, δεχόμενη 37 πόντους. Ο Ζυγούρης ήταν άποντος μέχρι και το τέταρτο δεκάλεπτο, όμως έβαλε 10 μαζεμένους πόντους και έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης. Από κοντά και ο Θεοχάρους που είχε 9 στην τελευταία περίοδο. Αρχικά, η ομάδα του Ζούμπα έτρεξε σερί 15-0, μειώνοντας σε 69-65 στο 32΄. Στο 35΄η Δωδώνη διατηρούσε μία μικρή διαφορά (76-71). Στο 38΄, το σκορ ήταν 82-77, ενώ 1 λεπτό και 6΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα, οι Επαγγελματίες Υγείας μείωσαν στους 3 (84-81). Ο Κανελλόπουλος με μεγάλο τρίποντο, ισοφάρισε σε 84-84. Η Δωδώνη δεν κατάφερε να σκοράρει στην επόμενη επίθεση, με αποτέλεσμα οι Επαγγελματίες Υγείας να έχουν την τελευταία κατοχή στα χέρια τους. Η μπάλα κατέληξε στον Ζυγούρη, ο οποίος με "κρύο αίμα", "εκτέλεσε" τη Δωδώνη σημειώνοντας το buzzer beater, που τελικά έκρινε τον αγώνα και έδωσε στην ομάδα του την 3η θέση στο Εργασιακό Πρωτάθλημα.