Σάββατο 23 Ιουνίου 2018

"Έσπασε" το αήττητο των Μηχανικών και προκρίθηκε στο Final 4 η Δωδώνη!

Η Δωδώνη αναδείχθηκε μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι των πρωτοπόρων απέναντι στους Μηχανικούς, με σκορ 84-73. Η ομάδα του Γεωργίου, ήθελε τη νίκη προκειμένου να εξασφαλίσει μαθηματικά την παρουσία της στο Final 4. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τη Δωδώνη οι Θώδης και Λώλης που σημείωσαν από 26 πόντους ο καθένας, με τον Σμπόνια να προσθέτει 21. Από τους Μηχανικούς, οι οποίοι την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα, ξεχώρισε ο Τσιούμπος που είχε 28 πόντους, με τον Μιχαήλ να έχει 21.

Η Δωδώνη έδειξε από την αρχή του αγώνα αποφασισμένη να κατακτήσει τη νίκη. Ο Γεωργίου επέλεξε στην αρχική του πεντάδα τους Σμπόνια, Χαλαύτρη, Καλόγηρο, Θώδη και Λώλη. Πολύ σημαντική η επιστροφή του Στράκα στο ρόστερ της ομάδας, μετά από απουσία πολλών παιχνιδιών. Ο παίχτης της Δωδώνης έδωσε σημαντικές βοήθειες, παρότι έδειξε επηρεασμένος από την έλλειψη παιχνιδιών. Ο κόουτς Αυγερινός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Τσουκανέλη, Γκαζιάνη Ηλ., Μιχαήλ, Τσιούμπο και Λάνταβο. Η ομάδα του Γεωργίου πραγματοποίησε δυναμικό ξεκίνημα στον αγώνα, αφού στο 3΄ προηγήθηκε με 10-2. Στο 6΄ η Δωδώνη παρέμενε μπροστά στο σκορ με 16-10, ενώ ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 (24-14). Οι Μηχανικοί, δέχθηκαν 26 πόντους στην πρώτη περίοδο, πράγμα που αποδεικνύει ότι δεν ήταν συγκεντρωμένοι αμυντικά, αφήνοντας τη Δωδώνη να βρει ρυθμό στην επίθεση. Ο κόουτς Αυγερινός είχε πολλά παράπονα από τους παίχτες του στη διάρκεια του δεκαλέπτου. Στο 13΄η Δωδώνη με 9 σερί πόντους του Λώλη, προηγήθηκε με 35-21. Δύο λεπτά αργότερα το σκορ ήταν 40-24. Σε εκείνο το σημείο οι Μηχανικοί αντέδρασαν και με σερί 8-4 μείωσαν στους 12 τη διαφορά (44-32 στο 18΄). Τελικά το ημίχρονο βρήκε τη Δωδώνη μπροστά με 49-38. Καταιγιστική ήταν επιθετικά η ομάδα του Γεωργίου. Φοβερός ο Λώλης με 17 πόντους στο ημίχρονο, με τον Θώδη να έχει 13. Από την άλλη οι Μηχανικοί, προβλημάτισαν ιδιαίτερα με την άμυνά τους, αφού είχαν δεχθεί 49 πόντους, ενώ σε όλο το πρωτάθλημα δέχονται μόλις 60 πόντους συνολικά. 15 πόντους ο Τσιούμπος στην ανάπαυλα, με τον Μιχαήλ να προσθέτει 12.

Στα δύο πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, οι Μηχανικοί έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και με σερί 5-0, μείωσαν στους 6 (49-43 στο 22΄). Τέσσερις σερί πόντοι του Θώδη έδωσαν αέρα 9 πόντων στη Δωδώνη στο 24΄(53-44). Οι Μηχανικοί έδειξαν να επιστρέφουν πραγματικά στο αγώνα στο 25΄, όταν με σερί 7-2 μείωσαν στους 4 (55-51 στο 25΄). Όμως η Δωδώνη, με σερί 6-2, ξέφυγε και πάλι στο σκορ (61-53 στο 28΄). Η λήξη της περιόδου βρήκε την ομάδα του Γεωργίου μπροστά με 68-59. Στο 33΄ η Δωδώνη ανέβασε και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 (75-62), ενώ στο 36΄το σκορ ήταν 78-64. Η Δωδώνη έδειχνε να ελέγχει πλήρως το ρυθμό του αγώνα και τελικά έφτασε στο τελικό 84-73,  σημειώνοντας ίσως την πιο σημαντική νίκη της χρονιάς, αφού εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Final 4. Πλέον συμπληρώθηκε και το παζλ του Final 4, με τις 4 ομάδες που θα λάβουν μέρος να είναι οι Μηχανικοί, η Δωδώνη, τα Νομικά Επαγγέλματα και οι Επαγγελματίες Υγείας.

Τα δεκάλεπτα: 19-26,38-49,59-68,73-84

Διαιτητές: Ντάγκας, Λειβαδίτης

Μηχανικοί(Αυγερινός): Χασκώνης 2, Τσουκανέλης 5, Γκαζιάνης Αλ., Μιχαήλ 21, Σιώζος 8, Τσουρής Λάνταβος, Τσιούμπος 28(4), Γκαζιάνης Ηλ 7(1), Μακρής 2

Δωδώνη(Γεωργίου): Χαλαύτρης 2, Καλόγηρος 4, Λώλης 26(3), Σμπόνιας 21(2), Στράκας 5, Ζώης, Θώδης 26