Πέμπτη 10 Μαΐου 2018

Καταιγιστική η Δωδώνη συνέτριψε τους Οικονομολόγους!

Την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά η ομάδα του Γεωργίου, νικώντας άνετα με σκορ 77-42 τους Οικονομολόγους στο κλειστό του Πανεπιστημίου, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής του Εργασιακού Πρωταθλήματος. Η Δωδώνη ήταν κυρίαρχη και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα έχοντας κορυφαίους την τριπλέτα Λώλη με 19 πόντους, Θώδη με 16 και Σμπόνια με 15. Από την ομάδα των Οικονομολόγων ο Βλαχόπουλος είχε 9 πόντους.

Ο κόουτς Γεωργίου ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σμπόνια, Καλόγηρο, Σκαμνέλο, Θώδη και Λώλη, ενώ ο κόουτς Βασιλείου επέλεξε στη βασική του πεντάδα τους Τζούμα, Βλαχόπουλο, Μούλια, Μακρυγιάννη και Παπαγγέλη.  Στην μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τη Δωδώνη να προηγείται με 2 πόντους στο 4΄(9-7). Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου οι Οικονομολόγοι έμεναν κοντά στο σκορ (18-16 στο 9΄), όμως οι γηπεδούχοι με καλάθι και φάουλ του Ζώη, έκλεισαν την περίοδο με προβάδισμα 5 πόντων (21-16). Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Γεωργίου άρχισε σταδιακά να χτίζει διψήφια διαφορά με αποτέλεσμα τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου να προηγηθεί με 36-23. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 41-26 υπέρ της Δωδώνης, μετά από εντυπωσιακό τρίποντο με ταμπλό του Σμπόνια ακριβώς στη λήξη του δεκαλέπτου. Οι Θώδης, Λώλης και Σμπόνιας είχαν σημειώσει τους 33 από τους 41 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, η Δωδώνη μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι και με σερί 8-2, ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στο 24΄ (49-28). Με όπλο την πολύ καλή άμυνα (δέχτηκε μόλις 10 πόντους στο δεκάλεπτο), η Δωδώνη κατάφερε να προηγηθεί στη λήξη της περιόδου ακόμα και με διαφορά που πλησίαζε τους 30 πόντους (63-36). Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον κόουτς Γεωργίου να χρησιμοποιεί όλους τους παίχτες που είχε στη διάθεσή του. Τελικό σκορ 77-42 με τη Δωδώνη να παίρνει το ροζ φύλλο και να φτάνει τις 7 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ από την άλλη οι Οικονομολόγοι υποχώρησαν στο 1-6 ρεκόρ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16,41-26,63-36,77-42

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος, Λαδιάς

Δωδώνη(Γεωργίου): Κούκος 6, Χαλαύτρης, Καλόγηρος 7, Λώλης 19(3), Σμπόνιας 15(1), Παππάς 3, Στράκας 2, Ζώης 3, Σκαμνέλος 5, Μπαρέκος 1, Θώδης 16(1)

Οικονομολόγοι(Βασιλείου): Τζούμας 8, Πορφυρίου, Βλαχόπουλος 9(1), Ντάφλος 3, Παπαγγέλης 7, Μακρυγιάννης 7(1), Μπάρμπας 6, Μούλιας 2