Κυριακή 20 Μαΐου 2018

Με επική ανατροπή πήραν το ντέρμπι και διατήρησαν το αήττητο οι Μηχανικοί!

Ένα από τα μεγάλα ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής αναμένονταν να είναι ο αγώνας ανάμεσα στους Μηχανικούς και την Αστυνομία, με τις δύο ομάδες να δικαιώνουν πλήρως τα προγνωστικά και να προσφέρουν θέαμα υψηλού επιπέδου σε όσους βρέθηκαν στο κλειστό του Πανηπειρωτικού. Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του Αυγερινού, κάνοντας μάλιστα σπουδαία ανατροπή, με σκορ 80-74. Οι Μηχανικοί είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ ακόμα και με 17 πόντους, όμως ανέτρεψαν την κατάσταση και παρέμειναν η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα, έχοντας πλέον 10 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Μιχαήλ που πέτυχε 30 πόντους, εκ των οποίων οι 26 σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τσιούμπος ακολούθησε σε απόδοση με 20 πόντους. Από την Αστυνομία ξεχώρισε ο Μάντζιος με 32 πόντους, με την ομάδα του Τσαμπαλά να έχει πλέον ρεκόρ 6-3.

Ο κόουτς Αυγερινός επέλεξε να ξεκινήσει με τους Μιχαήλ, Γκαζιάνη, Τσιούμπο, Αυδή και Λάνταβο, ενώ από την άλλη ο κόουτς Τσαμπαλάς διάλεξε στην αρχική του πεντάδα τους Κοντοδήμο, Παππά, Τασιούλα, Γιώτη και Μάντζιο. Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Αστυνομίας ήταν καλύτερη, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 22-13 εκμεταλλευόμενη την παρουσία του Παναγιώτη Μάντζιου, ο οποίος ήταν κυρίαρχος κοντά στο καλάθι σημειώνοντας 11 πόντους. Στη δεύτερη περίοδο, ο κόουτς Τσαμπαλάς είχε δώσει οδηγία η μπάλα να περνάει συνεχώς στο ζωγραφιστό, ώστε η Αστυνομία να εκμεταλλευτεί την ποιότητα του Μάντζιου. Ο σέντερ του Βίκου Π.Α.Σ. Γιάννινα ήταν αποτελεσματικός, με αποτέλεσμα να σημειώσει άλλους 12 πόντους στο δεκάλεπτο. Η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα, με την Αστυνομία να προηγείται στο ημίχρονο με 14 πόντους (46-32). Ο Παναγιώτης Μάντζιος είχε ήδη 23 πόντους, ενώ από πλευράς Μηχανικών ξεχώριζε ο Τσιούμπος με 12.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 25΄, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 17 πόντους υπέρ της ομάδας του Τσαμπαλά (56-39). Στο 28΄, οι Μηχανικοί έτρεξαν σερί 9-4, με αποτέλεσμα να μειώσουν στους 12 (60-48). Η Αστυνομία είχε απάντηση και με δικό της σερί 8-3, έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 68-51. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Αυγερινού βρισκόταν πίσω για 17 πόντους, όμως ήταν αποφασισμένη να γυρίσει τον αγώνα. Αρχικά έτρεξε σερί 8-0, μειώνοντας σε 68-59 στο 32΄. Μάλιστα τέσσερα λεπτά αργότερα με σερί 8-3, έριξε τη διαφορά στους 4 πόντους (71-67 στο 36΄). Στο 39΄ με σερί 10-3, πέρασε μπροστά στο σκορ με 77-74. Από τους 10 πόντους οι 7 ανήκαν στον Μιχαήλ και οι 3 ήταν καθοριστικό τρίποντο του Τσιούμπου. Τελικά η ομάδα του Αυγερινού έφτασε στο 80-74, με τους παίχτες να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς στη λήξη του αγώνα για την επική ανατροπή. 29-6 το επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο για τους Μηχανικούς, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο το επιμέρους σκορ ήταν 48-28 υπέρ της ομάδας του Αυγερινού. Αυτό αποδεικνύει την καταπληκτική άμυνα, κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο και την πίστη των παιχτών στην ανατροπή. Ρεπό έχουν οι Μηχανικοί την 11η αγωνιστική, ενώ η Αστυνομία αντιμετωπίζει την ομάδα του Πανεπιστημίου.

Τα δεκάλεπτα: 13-22,32-46,51-68,80-74

Διαιτητές: Αναγωνστόπουλος,Λειβαδίτης

Μηχανικοί(Αυγερινός): Τσίνος, Τσουκανέλης 8(1), Μιχαήλ 30(4), Αυδής 14, Τσουρής, Λάνταβος 5, Μυλώνης, Τσιούμπος 20(4), Κυρτζόγλου, Λιόντος, Γκαζιάνης 2, Μακρής 1

Αστυνομία(Τσαμπαλάς): Παππάς 2, Ζιάρκας, Κώστας 5, Μουσαφίρης, Τασιούλας 7(1), Κοντοδήμος 4, Γεωργακόπουλος 13(2), Γιώτης 11, Βαταβάλης Μάντζιος 32, Πάππος